06 Kasım 2017 11:09

Demre'de 2 bin 400 yıllık Likya kaya mezarı bulundu

Antalya'nın Demre ilçesinde, iş makinesiyle yapılan bir kazı sırasında 2 bin 400 yıllık Likya kaya mezarı ortaya çıkarıldı.

Paylaş

Antalya'nın Demre ilçesine bağlı Köşkerler Mahallesi Dere mevkiinde yaşayan 40 yaşındaki Nuri Bilgiç'in arazisinde iş makinesiyle yapılan kazı çalışması önemli bir tarihi eserin gün yüzüne çıkarılmasını sağladı.

Çalışmayı yapan iş makinesi operatörü, toprağın yaklaşık 4 metre altında bir kayaya rastladı. Operatörün durumu bildirdiği Nuri Bilgiç, kayanın bir tarihi eser parçası olduğunu fark etti. Çalışmayı durduran Bilgiç, Demre Jandarma Komutanlığı'na haber verdi. Jandarma, bölgede önlem alarak Demre Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürlüğü'nden yardım istedi. Gelen Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin ve arkeologlar bulunan parçanın bir kaya mezarı olduğunu belirledi.

KAYA MEZAR ORTAYA ÇIKARILDI

Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin, 3 arkeolog ve 8 işçinin katıldığı kazı çalışması başlatıldı. Kazı sonunda M.Ö. 4'üncü Yüzyıl'da yapıldığı belirlenen Likya kaya mezarı ortaya çıkarıldı. Myra Antik Kenti'ndeki antik tiyatro yanında bulunan kaya mezarlarıyla aynı döneme ait olduğu tespit edilen 2 katlı 5x4 metre boyutunda mezarın antik dönemde soyulduğu tahmin ediliyor.

KAZI ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

En önemli geçim kaynakları denizcilik olan Likyalılar'a ait mezarın alt tarafı gemici pruvası şeklinde, üst tarafı ise ev tipi inşa edilirken, mezarın ana kayaya oyulduğu belirlendi.

Tek odalı ve 3 kapılı yapılan mezarın M.S. 6'ncı Yüzyıl'da o günkü adı 'Myros' olan bugünkü Demre Çayı'nın taşması sonucu alüvyonlar altında kaldığı tahmin ediliyor.

Mezarın sol tarafında topraktan yaklaşık 50- 60 metre yükseklikteki kayada da bir Likya kaya mezarı yer alıyor. Müze yetkilileri mezarın etrafında kazıya devam edileceğini, başka mezarlar olup olmadığının araştırılacağını belitti.

Arazi sahibi Nuri Bilgiç, "Tapulu arazimde yükseltme yaparken, kiralamış olduğum makine böyle güzel bir mezara rast geldi. Hemen araziden makinemizi çektik. Jandarmaya haber verdik. Güzel bir mezar çıktı. Her vatandaşın yapması gerekeni yaptık. İnşallah sonu hayırlı olur" dedi. (Antalya/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Urfa'da kopan elektrik teli mahallenin tepkisine yol açtı

SONRAKİ HABER

ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa