06 Kasım 2017 10:48

Merkez Bankası’ndan dolara müdahale

Merkez Bankası, 3.90 lira seviyesini gören dolara müdahale etti. Peş peşe açıklanan iki değişiklikle dolar 3.88'den 3.86'ya düştü.

Paylaş

Merkez Bankası, “piyasada sağlıksız fiyat oluşumları gözlendiğini” belirterek, rezerv opsiyonu mekanizmasında ve reeskont kredilerinde değişikliğe gitti. Değişikliklerin ardından, dolar 3.88 seviyelerinden 3.86 seviyelerine düştü. Merkez Bankası’nın adımları, “Piyasaya dolar sürülmesi piyasadan TL çekilmesi” anlamına geliyor.

Rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkan oranı üst sınırı yüzde 55’e düşürülürken, tüm dilim aralıkları da 5’er puan aşağı çekildi. Böylece piyasadan yaklaşık 5,3 milyar lira çekilecek.

TCMB’den yeni düzenlemeye ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi: “Son dönemde piyasalarda ekonomik temellerle uyumlu olmayan sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmektedir. Bu durum dikkate alınarak, fiyat istikrarına ve finansal istikrara destek sağlanması maksadıyla rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânına ilişkin üst sınır ile dilim aralıklarında değişiklik yapılmıştır. Buna göre, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkân oranı üst sınırı yüzde 60’tan yüzde 55’e düşürülmüş, tüm dilim aralıkları da 5’er puan aşağı çekilmiştir. Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 5,3 milyar Türk lirası likiditesi piyasadan çekilecek olup, yaklaşık 1,4 milyar ABD doları tutarında döviz bankaların kullanımına geçecektir.”

REESKONT KREDİLERİNDE DÜZENLEME

Merkez Bankası “sağlıksız fiyat oluşumlarının önüne geçmek adına” reeskont kredilerinde düzenlemeye gitti.

Basın duyurusuna göre 1 Şubat 2018 (dahil) tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, kredinin vadesinde ödenmesi halinde, ABD doları için 3,7000, avro için 4,3000, İngiliz Sterlini için 4,8000 kuru kullanılarak Türk lirası olarak yapılabilmesine olanak tanınması ve kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun sabitleme kurundan yüksek olması durumunda kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun esas alınmasına karar verildi.

Merkez Bankası 1 Şubat'a dek vadeli reeskont kredilerinin 5 milyar dolar civarında olduğunu belirtti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

NBA'de gecenin sonuçları: Harden’dan Jazz’a 56 sayı

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanığı "yeterli delil yok" denilerek serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa