05 Kasım 2017 12:19
Son Düzenlenme Tarihi: 06 Kasım 2017 08:09

TEOG gitti daha eşitsizi geldi: Yüzde 90 sınavsız eleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir sözüyle kaldırılan TEOG’un yerine getirilen sistem, eğitimdeki eşitsizliği daha da artırdı.

TEOG gitti daha eşitsizi geldi: Yüzde 90 sınavsız eleniyor

Paylaş

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklanan yeni sisteme göre öğrenciler adreslerine en yakın 5 okulu tercih edebilecek. Yılmaz, bu şekilde öğrencilerin yüzde 90’ının sınava girmeden bir okula yerleştirileceğini açıkladı. Nitelikli okullara gitmek isteyen öğrenciler ise Haziran ayında merkezi sınava girecek.

Açıklanan sistemin eşitsizlikleri daha da artıracağı uyarısında bulunan Eğitim Sen Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, milyonlarca öğrencinin kendi ilgi, yetenek ve istekleri dışında kendilerine yakın okullara gitmek zorunda kalacağını vurguladı. Bozdoğan, açıklanan sistemin ‘paran kadar eğitim’ anlamına geldiğini ifade etti.

BAKAN İSMET YILMAZ'IN AÇIKLAMALARI

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine gelecek yeni sistemi açıkladı. Yılmaz yeni sisteme ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Yeni sistem tamamlandı. Yeni sistemde sınava girmek isteğe bağlı. Sınav mecburiyeti kaldırıldı. Mevcut sistem TEOG bugüne kadar gelenler arasında en iyi sistemdi. Neden değişti? Bu bir ihtiyaçtan kaynaklandı. Bu sınavın okul dışı kaynaklara öğrencileri yönlendirdiği şeklinde algı vardı. Demek ki sistem okul dışı kaynaklara yönelmeyi artırmış olabilir. Bu algıyı düzeltmemiz gerekiyordu. Ortaokullarda TEOG'a katılmak için ilave bir devamsızlık olduğu ortaya çıktı.

Özel okulların puanlarını cömert verdiği ifade ediliyor algısı vardı. Bazen de bir puanla evinin yanındaki okula gidemiyor. Bizler gelen şikayetleri dikkate almak zorundayız. Herkes bu eksiklerde mutabık. Evi yakın olana imtiyaz tanınır diye bir şey yoktu. Sınav 8. sınıfta başlıyordu ama çocuklar 6. sınıftan itibaren bir yarışa giriyordu. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için stresi kaldıracak basit, kolay ve anlaşılır bir sistem getirelim dedik.

'MAHALLİ YERLEŞTİRME SİSTEMİ İLE ÖĞRENCİMİZ ADRESİNE EN YAKIN OKULUNA YERLEŞTİRİLECEK'

Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okuluna yerleştirilecek.

'BAŞVURUDA ÖĞRENCİNİN KARŞISINA 5 OKUL ÇIKACAK, TERCİH YAPACAK'

Başvuruda öğrencinin karşısına 5 okul çıkacak, tercih yapacak. Hiçbir öğrencimizi istemediği başka bir okul türüne yerleştirmeyeceğiz. Öğrencinin ve velinin tercihi esas olacak.

'YENİ SİSTEMLE VELİLER, ÇOCUKLARINI ORTAOKULA KAYDETTİRDİĞİ ANDA HANGİ LİSEYE GİDECEĞİNİ BİLECEK'

Yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencimiz var. Yeni sistemle veliler, çocuklarını ortaokula kaydettirdiği anda hangi liseye gideceğini bilecek. Ortaokul ile lise arasındaki bağı kurmuş oluyoruz. Tercihe bağlı ve adrese en yakın okula yerleştirme olacağı için bu yaştaki çocukların üzerindeki sınav baskısı da kalkmış olacak. Yüzde 90'ın üzerindeki öğrenci için geçerli. Bu yolla öğrenciler sosyal, sportif etkinlikler içinde vakit bulabilecekler.

Adres bölgelerindeki liselere farklı akademik düzeylerde farklı ilgi ve birikimlerdeki öğrenci gelecek. Akademik çeşitlilik sağlanacak bu okulun başarı seviyesini yükseltecek. Bundan sonra göreceğiz ki her okul başarılı her öğrenci de başarılı olacaktır. Sınıftaki başarılı öğrenci bir çok öğrenciyi de sürükleyecektir.  

'ESAS GAYEMİZ SINAVSIZ LİSELERE GEÇİŞİ SAĞLAYABİLMEKTİR'

Esas gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlayabilmektir. Bunun için ne yapmak lazım? Bizim bütün liselerimizi fen lisesi ayarına, sosyal bilimler ayarına ve proje okulları ayarına çıkarmamız lazım. Bu yolda gerçekten çok büyük mesafe katettik, bunu gururla söyleyebilirim. Okullarımızın kalitesini artırdığımızda sınavsız geçişi sağlayacağız.

'SADECE İSTEYEN 8. SINIF ÖĞRENCİLERİMİZİN GİREBİLECEĞİ BİR SINAV'

Ülke genelinde belirlediğimiz farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okulumuza sadece isteyen 8. sınıf öğrencilerimizin girebileceği bir sınav hazırladık, isteğe bağlı. 600 gibi bir rakamdan bahsediyoruz. Bu liselerin ismini ve sayısını mayıs ayı gibi açıklayacağız. Yeni sistemin temel felsefesi sınava girmek isteğe bağlı. Velilerimiz çocuklarını bu sınava ister yönlendirir isterse de yönlendirmez. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değildir. Mevcut TEOG'da mutlaka sınava girmek zorundaydınız. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı. Sadece nitelikli okulları hedefleyenler sınava girebilecek.

'SINAVI, HAZİRAN AYININ İLK HAFTA SONUNDA YAPACAĞIZ'

Soruları biz hazırlıyoruz. Sınavların hepsi bulunduğu illerde yapılacak. Öğrenci kendi okulunda, sınıfında sınava girecek. Yerelde yapılacak. Bütün sorular merkezden bakanlığımızca hazırlanacak. Bu sınavı, Haziran ayının ilk hafta sonunda yapacağız.

Sınav sonuçlarını da kısa süre içerisinde yani Haziran ayı içerisinde ilan edeceğiz. Sınav çoktan seçmeli soruların yer aldığı, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüm ve tek oturumdan oluşacak. Temel dersleri içerecek.

Toplam 60 soru olacak ve 90 dakikalık bir süre verilecek. Sınavı 8'nci sınıf müfredatı ağırlıklı olmak üzere 6, 7. ve 8. sınıf ders müfredatına ve müfredatla amaçladığımız kazanımlara, ders kitaplarımıza uygun şekilde yapacağız. Bu sınava girenler için de 5 tercih veriyoruz. Okulların kontenjanı dolduğunda okul başarı puanı esas alınacak. Gerek bizim liselere kayıt sisteminde gerekse Yükseköğretim Kurulu'nun liselerden üniversitelere geçiş sisteminde yaptığı değişikliklerin bütün amacı 21. yüzyılı Türkiye'nin yüzyılı yapmaktır.

'BEŞ TERCİH, BULUNDUĞU YERE EN YAKIN BİR TERCİHTİR'

Sınavla öğrenci alan orta öğretim kurumlarına yerleşme amacıyla sınava giren öğrencilerimize beş tercih sunacağız. Beş tercih, bulunduğu yere en yakın bir tercihtir. Bir de bu sınava girenler için de beş tercih veriyoruz. Ancak gerek bu sınava girenler, gerekse de adrese yakın olarak kaydedilecek öğrencilerin duyurusunu aynı anda yapacağız ve merkezi olarak yerleştireceğiz.

'VELİNİN TERCİHİNİN DIŞINDA ÖĞRENCİMİZİ HERHANGİ BİR OKULA GÖNDERMEYECEĞİZ'

Velinin tercihinin dışında öğrencimizi herhangi bir okula göndermeyeceğiz. Biz, eğitim bölgelerini oluştururken, o şekilde oluşturacağız ki velimizin istediği meslek lisesi de olsun, velimizin istediği Anadolu lisesi de olsun, velimizin istediği imam hatip lisesi de olsun. Dolayısıyla bu eğitim bölgesi oluşturması bu sorunu ortadan kaldıracak. Ortaokul ile liseyi eşleştireceğiz. Birbirine denk olacak.

Liselere kayıt sistemi velinin tercihine bağlı serbest kayıt sitemi. Diyelim ki bir okula 100 tane ola ki taşınma ile beraber, bir okulun çevresine geldi orda da okul başarı puanını esas alarak yerleştirme yapacağız.

'YABANCI EĞİTİM KURUMLARI İSTERLERSE KENDİ SINAVLARINI YAPABİLECEK'

Yabancı eğitim kurumları isterlerse kendi sınavlarını yapabilecek. İsterlerse bakanlığın merkezi sonuçlarıyla kayıt da yapabilecek.

'ÖRNEK SORULARIMIZI YAYINLAYACAĞIZ'

Örnek sorularımızı yayınlayacağız.  8. sınıf ağırlıkta olmak üzere, 6.7. ve 8. sınıftaki müfredatımız çerçevesinde hepsini soracağız." (HABER MERKEZİ)


EĞİTİMDE EŞİTSİZLİK DAHA DA ARTTI

Eylem NAZLIER
İstanbul

Eğitim Sen Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan yeni sistemi şöyle değerlendirdi: “TEOG sistemi kendi içinde birçok sorunu barındırıyordu. Bugün çok ciddi sorunlar barındıran bir sistem açıklandı. Öğrencilerin yüzde 90’nin adrese dayalı mahalli yerleştirme ile yerleşecek olması bir biçimiyle çocukların kendi bölgelerindeki okullara gitmesi anlamına geliyor. Oraya zorlamak anlamına geliyor. Öğrencilerin pratik olarak tercih yapma hakkını kaldıran bir durum. Pek çok bölgede öğrencilerin tercih yapabileceği okul türlerini düşündüğümüzde kendi ilgi, yetenek ve isteklerine göre okul sayısının olmamasından kaynaklı ciddi sorunlar yaşanacağı ortada. Bir diğer önemli noktada yoksul çocukların kendi bölgelerindeki okullara gitmeye zorlanması anlamına gelecek.  Bu çocukların okul seçme hakkını ortadan kaldırıyor. Ekonomik ve sosyal eşitsizliklerin okul ortamına bu kadar yansıdığı bir dönemde kendi mahallesindeki okula zorlamak yoksulluğun okullara taşınması demek. MEB paran varsa ve paran kadar eğitim uygulamalarına, özelleştirmeye devam diyor özetle.

YÜZDE 10 BELİRSİZLİĞİ

Öğrencilerin yüzde 10u haziran ayında yapılacak sınavla nitelikli okullara yerleştirecek. Bu okullarında mayıs ayında açıklanacak. Başarılı olan Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimleri liselerinin sınavla öğrenci alacağına dair bir algı oluşuyor. Ancak  bakanın proje okulu olarak adlandırdığı okulların şuan büyük bir bölümü Anadolu imam hatip liseleri, proje olan imam hatip liseleri, fen ve sosyal bilimler olan imam hatip liseleri.

İMAM HATİPLERE YERLEŞTİRECEKLER

Yani yüksek puanla öğrenci alan proje okullarının sayısı çok az. Ve ortaöğretim kurumlarında yapılan değişikliklerde  bu okulların öğrenci kontenjanları 5 sınıfla sınırlandırıldı. Her sınıf 34 öğrenci alabiliyor. Örneğin; İstanbul Erkek Lisesi en fazla 5 sınıf öğrenci alabilecek, fakat imam hatip okullarında herhangi bir kontenjan sınırı olmadığı için sınavla yerleşecek olan öğrencilerin büyük bir bölümü proje okulu olan imam hatip liselerine yerleşmiş olacak.  Biz bu değişikliğin böylesi bir niyetle yapıldığını düşünüyoruz. Bu okullar nasıl belirlenecek herhangi bir kriter yok. Öğrenciler sınava girdikten sonra 5 tercih yapacak, adrese dayalı tercih yapacak öğrencilerde 5 tercih yapacak aynı anda tercih yapılacak. Sınava giren bir öğrenci eğer yerleşemezse, kontenjan sorunundan kaynaklı kendi mahallesindeki okula yerleşebilecek mi? TEOG’dan çok daha fazla sorun üretebilecek bir sınav sistemi ile karşı karşıyayız. Öğrenci velileri mayıs ayında sınavla öğrenci alacak okulların listesi açıklandığında büyük bir hayal kırıklığı yaşayacak. Pek çok okul o listeye giremeyecek. TEOG tartışmaları ile amaçlanan özelleştirme ve imam hatipleştirmeye hız kazandırmaktı! Adım adım yola devam diyorlar!”

ÖNCEKİ HABER

EMEP kongreleri: Barış ve demokrasi için birleşelim

SONRAKİ HABER

3,6 kilo altınla yakalanan Sami Boydak serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa