Kluh Destek işçilerine patron baskısı

Kluh Destek fabrikasında işten atılan arkadaşları için eylem yapmak isteyen işçilerin üstüne kapıyı kilitleyen patron, işçileri zorla çalıştırdı.

04 Kasım 2017 15:01
Paylaş

Uğur ZENGİN
İstanbul

Tuzla’da kurulu Kluh Destek'te patron eylem yapmak isteyen işçilerin üzerine kapıları kilitleyerek zorla çalıştırdı. Baskı karşısında sinir krizi geçiren 3 işçi ise ambulansla Tuzla Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Türk-İş’e bağlı Çimse-İş Sendikasının işçilerin kabul etmediği 3 yıllık Toplu İş Sözleşmesini imzalamasının ardından direniş başlatan Kluh Destek işçilerinden 40’ı dün sabah patron tarafından tazminatsız olarak kapının önüne kondu. Fabrikadaki yaklaşık 150 işçiye ise baskı ile üretim yaptıran patron işçilerin üzerine kapıyı kilitledi. Baskı karşısında sinir krizi geçiren 3 işçi ise ambulansla Tuzla Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Kluh Destek

'ÜRETİM OLMAZSA MİLYON DOLARLAR KAYBEDECEKLER'

Yaşananları Evrensel'e değerlendiren bir işçi şunları aktardı: “İçerideki arkadaşlarımız çalışmak istemiyor. Fabrikadan çıkmak istiyor. Yan yana gelmek, toplanmak istiyorlar dağıtılıyorlar. Paşabahçe’den getirilen kişilere iş öğretmelerini istiyorlar. Zorla çalıştırıyorlar. Bugün işi durdurursa işçiler geçen seferki gibi milyon dolarlık mal kaybedecekler. O yüzden bırakmıyorlar. Bir taraftan da işsizlikle tehdit ediyorlar. ‘Arkadaşlarınız kovuldu isterseniz siz de çıkabilirsiniz’ diyorlar.”

SENDİKAYA TEPKİ

Üye oldukları Çimse-İş Sendikasına da tepkili olan işçiler, tepkilerini şu sözlerle dile getirdi: “Sendika sözleşme döneminde buraya geldiğinde ‘Siz muhatabımız değilsiniz’ dedi. Madem muhatabın değiliz niye bizi üye yaptın? Zaten sendikayı oluşturan biziz.”

DİRENİŞE KADINLARDAN DESTEK

Tuzla Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, direnişteki işçilere destek ziyaretinde bulundu.

Direnişteki işçilere yemek pişirip götüren kadınlar, direnişteki işçilerin yanında olduklarını belirttiler. İsçilere seslenen Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan, "Direnişinizi duyurmak, direnişinize ses vermek, direnişinizin kazançla sonuçlanması için var gücümüzle yanınızda olacağız. Sizin kazanımınız bizim kazanımınız olacak. Direne direne kazanacağız" diye konuştu.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği üyesi kadınlar, Kluh işçilerine destek ziyaretinde bulundu (Fotoğraf: EVRENSEL)
Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği üyesi kadınlar, Kluh işçilerine destek ziyaretinde bulundu
(Fotoğraf: EVRENSEL)

NE OLMUŞTU?

13 yıllık işçinin yüzde 3 zam aldığı fabrikada 300’den fazla işçi çalışıyor. Şişecam AŞ’ye taşeron üretim yapan Kluh Destek işçileri, üyesi oldukları Türk-İş’e bağlı Çimse-İş sendikasının kendilerinin onayını almadan TİS imzalaması üzerine direnişe başlamıştı. Çimse-İş Sendikası yöneticilerinden ise henüz bir açıklama gelmedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TÜYAP'ta, Aydınlık Yazarı Sabahattin Önkibar'a saldırı

SONRAKİ HABER

Yüksek Hızlı Tren biletlerine yüzde 300 zam yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa