04 Kasım 2017 14:17

9 vekil hâlâ tutuklu AYM hâlâ sessiz!

HDP Milletvekillerine dönük operasyonun üzerinden bir yıl geçti. AYM emsal karar olduğu halde sessizliğini korudu.

Paylaş

HDP milletvekillerine yönelik operasyonların yıl dönümünde son iki yılın bilançosu çıkarıldı. 4 Kasım’da HDP’ye yönelik operasyonla sonuçlanan süreç aktarılıyor. ‘Demokratik Siyasete Özgürlük’ ismi verilen raporda şu ayrıntılara yer verildi: 
* 20 Mayıs 2016 yılında Anayasa’da yapılan değişiklikle 59 HDP milletvekilinin 55’i hakkında 510 fezleke oluşturuldu.
*  HDP’li vekiller hakkında 2007 yılından 2015 yılına kadar 182 fezleke hazırlanırken, 7 Haziran’dan sonraki 10 aylık süreçte 320 fezleke hazırlandı ve sayı 510’u buldu. 
*  HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a siyasi yasak getirilerek milletvekilliği düşürüldü. Yüksekdağ artık HDP’nin Eş Genel Başkanı değil.
*  Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve Siirt Milletvekilli Besime Konca, Van Milletvekili Tuğba Hezer ve Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın vekilliği de düşürüldü.
* 4 Kasım günü  gece yarısı milletvekillerinin evlerine baskın düzenlendi ve vekiller gözaltına alındı, daha sonra da tutuklandı. 4 Kasım günü bütün yandaş medya ‘HDP’ye terör operasyonu’ içeriği ile haber yaptı. 
* Tutuklamaların ardından AYM’ye bireysel başvuru yapıldı. AYM geçen bir yıl içinde tutuklu vekillerin dosyalarını gündemine almadı. 
*  AYM sessiz kalınca, 20 Şubat 2017 günü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapıldı. AİHM Hükümetten savunma istedi!
*Son bir yıl içinde Yüksekdağ ve Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu toplam 15 HDP Milletvekili tutuklandı. Bu vekillerden halen 9’u cezaevinde. Geçen bir yılda 27 Milletvekili, (bir kısmı birden fazla) gözaltına alındı ve serbest bırakıldı.

VEKİLLER İÇİN FEZLEKE YAĞDI

Operasyona uğrayan vekiller hakkında kısa kısa: 

FİGEN YÜKSEKDAĞ: HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ hakkında birleştirilen dosyalarla birlikte 9 ayrı ilde devam eden 25 dava bulunuyor. Bu davalardan 4’ünde Yüksekdağ hakkında mahkûmiyet kararı verildi. 
SELAHATTİN DEMİRTAŞ: HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 96 fezleke hazırlandı. Demirtaş’ın tutuklu olduğu dosyanın ilk duruşma günü, tutukluluk tarihinden 399 gün sonraya verildi. 
ÇAĞLAR DEMİREL: HDP Grup Başkan Vekili Çağlar Demirel hakkında toplam 17 fezleke hazırlandı. 11 fezlekenin birleştirilmesiyle açılan davada Demirel’e 7 yıl 6 ay ceza verildi.
İDRİS BALUKEN: Diyarbakır Milletvekili ve HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken 30 Ocak’ta görülen ilk duruşmada tahliye edildi. Baluken üç ay fizik tedavi görmesi gerektiğine dönük doktor raporu olmasına karşın yeniden tutuklandı. Baluken hakkında hazırlanan 24 fezlekenin 15’i birleştirilerek tutuklu olduğu dosya oluşturuldu.
ABDULLAH ZEYDAN: HDP Hakkâri Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında 7 fezleke hazırlandı. 14 Temmuz 2017’de Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Zeydan hakkında 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Bu ceza daha sonra bozuldu.
BURCU ÇELİK: TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Burcu Çelik, 19 Nisan 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Muş Cezaevine konuldu. Çelik 6 yıl hapis cezası aldı.
FERHAT ENCÜ: HDP Şırnak Milletvekili hakkında dokunulmazlıkları düzenleyen Anayasa değişikliği öncesine ait 17 fezleke vardı. Bu fezlekelerin 16’sı 1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra hazırlandı. Hakkında 13 dava açılan Encü için iki dosyadan tutuklama kararı verildi.
GÜLSER YILDIRIM: HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım hakkında 11 fezleke hazırlandı. Bu fezlekelerden 9’u birleştirilerek tutuklu bulunduğu davanın iddianamesi oluşturuldu. Yıldırım’ın ilk duruşması tutuklanmasından 5 ay sonra görüldü. Dava devam ediyor.
SELMA IRMAK: HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak 4 Kasım 2016’da Kızıltepe’de gözaltına alınarak Hakkari’ye götürüldü. Irmak hakkında 23 fezleke var.
Tutuklanıp serbest bırakılan vekiller:  HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca, Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ise Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da serbest bırakılan vekiller arasında. Ancak Aydoğan hakkında yeniden yakalama kararı çıkarıldı. (İstanbul/EVRENSEL)


HUKUKİ DEĞİL SİYASİ OPERASYON

HDP İstanbul İl Örgütü, geçtiğimiz yıl 4 Kasım’da gözaltına alınıp tutuklanan HDP’li milletvekillerine operasyonun yıl dönümünde, “Demokratik siyasete ve basına özgürlük” şiarıyla Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. 

HDP İstanbul İl Örgütü, HDP’nin Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile birlikte 11 milletvekilinin gece yarısı operasyonuyla gözaltına alınıp tutuklanmasının yıl dönümünde Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya HDP’li vekiller Pervin Buldan, Hüda Kaya ve Besime Konca ile HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli de katıldı. 

Basın açıklamasını HDP İl Yöneticisi Hevin Kınay okudu. HDP’li vekillere operasyonu “4 Kasım siyasi darbesi” olarak nitelendiren Kınay, “Vekillerimizin tutuklanması OHAL sürecinde demokratik siyasete vurulan en büyük darbedir” dedi. HDP’li vekillere yapılan operasyonla parlamentonun yargıya teslim edildiğini ifade eden Kınay, Meclis’in kendi temsilcilerine ve halkın demokratik iradesine sahip çıkmadığını söyledi. Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarını hatırlatan Kınay, “Vekillerin yasama faaliyetlerinin engellenemeyeceğine dair AYM’nin emsal kararına rağmen tutukluluk halleri devam etmektedir. Mahkemeler bu tutumları ile hem AYM’nin kararlarını tanımamakta hem de Türkiye’nin imzaladığı uluslararası demokratik sözleşmeleri görmezden gelmektedir” diye konuştu. 

1 YILLIK TUTUKLULUK SÜRECİNDE 310 DURUŞMA YAPILDI

OHAL ve KHK’lar ile demokratik mücadele yürüten kesimlerin baskı altına alındığına değinen Kınay, Demokratik Bölgeler Partisi’nin 102 belediyesinin 94’üne kayyım atandığını, 75 belediye eş başkanı ve başkanvekilinin tutuklandığını hatırlattı. Kınay, 4 Kasım 2016’dan bu yana HDP Eş Başkanları Yüksekdağ ve Demirtaş dahil olmak üzere 15 vekilin tutuklandığını, 9 vekilin halen cezaevinde olduğunu, bu süreçte 27 milletvekilinin gözaltına alınıp serbest bırakıldığını anlattı. HDP’ye yönelik operasyonların hukuki değil siyasi olduğunu ifade eden Kınay yaşanan süreci şu şekilde özetledi: “Temmuz 2015’ten itibaren yapılan siyasi operasyonlarda çoğunluğu HDP bileşeni partilerin yönetici ve üyeleri olmak üzere 10 binden fazla kişi gözaltına alınmış, 3 bini aşkın kişi tutuklanmıştır. HDP milletvekilleri hakkında çok sayıda fezleke düzenlenip TBMM Başkanlığı’na gönderilmiştir. HDP’nin yüksek oranda oy aldığı 11 il 45 ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 20 Mayıs 2016’da 59 HDP milletvekilinin 55’i hakkında 510 fezlekeden soruşturma açıldı. Anayasaya aykırı olarak başlanan milletvekili yargılamaları sonucunda HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a siyaset yasağı getirilerek vekilliği ve eş başkanlığı düşürüldü. Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan ve Siirt Milletvekili Besime Konca’nın vekillikleri de verilen cezalar nedeniyle düşürüldü. Van milletvekili Tuğba Hezer ve Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın vekillikleri ise, Meclis tarihinde emsali olmayan bir uygulama ile devamsızlık gerekçe gösterilerek düşürüldü. Tutuklu vekillerin cezaevlerinde bulundukları 1 yıllık süreçte 310 duruşma yapıldı.” Kınay sözlerini, “Faşizmi kurumsallaştırmaya çalışan iktidar karşısında en geniş demokrasi mücadelesinin verilmesi için elimizden geleni yapacağız. Mutlaka kazanacağız” diye bitirdi. 

‘O GEMİYİ O LİMANA YANAŞTIRACAĞIZ’

HDP’li milletvekili Pervin Buldan da, milletvekililerinin tutuklanmalarını hukuki değil siyasi olarak değerlendirdi. Buldan, “Siyasal bir kararla vekillerimizin gözaltına alınıp tutuklanmasına tanıklık ettik. Hukuki hiçbir gerekçesi olmayan tutuklamalar bir rehin alma operasyonudur. 6 milyon insanın oy verdiği partinin 9 vekili rehin tutuluyor. Türkiye’nin demokratikleşmesini, özgürleşmesini, Kürt sorunun demokratik yollarla çözülmesinin geleneğinin temsilcileri olarak tutuklu ve rehin tutulan vekillerin serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi. Siyasi iktidara seslenen Buldan, “Türkiye’yi demokratikleştirmek, özgürleştirmek istiyorsanız ilk başta yapmış olduğunuz hukuksuzluğa son verin. Kendi iktidarınızı ayakta tutmak adına bizim vekillerimizi rehin tutamazsınız. Hakkın, hukukun, adaletin, vicdanın olmadığını ve bunlardan bahsetmenin anlamı olmadığını biliyoruz. Ancak ülkeyi bu duruma getirenler bilmeliler ki, demokrasi ve özgürlüklerin adımı içerde bulunan vekillerin bırakılmasıyla atılabilir. Selahattin başkan ve Figen başkanın dediklerini esas alıyoruz. Selahattin başkanın dediği gibi o gemiyi mutlaka o limana yanaştıracağız. Mutlaka kazanacağız” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tugay Kerimoğlu teknik direktörlüğü bıraktığını açıkladı

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa