04 Kasım 2017 10:57

'İşimizi geri istiyoruz' eylemi bir yılını geride bırakıyor

Yüksel Caddesi'ndeki 'İşimizi geri istiyoruz' eylemini sürdüren emekçiler her gün hem polis şiddetine maruz kalıyor hem de para cezası alıyor.

Paylaş

Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) işten atılan kamu emekçilerinin Ankara Yüksel Caddesi'ndeki "İşimizi geri istiyoruz" eylemi bir yılını geride bırakıyor. Açlık grevini kritik bir aşamada sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve eğitimci Semih Özakça'ya destek olmak için her gün saat 13.30 ve 18.00'de iki kez Yüksel Caddesi'ne yürümek isteyen emekçiler yıl boyu biber gazı ve polis şiddetine maruz kaldı.
 
“2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmekten” hemen hemen her gün gözaltına alınan emekçilere, “5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'na muhalefet etmek” gerekçesiyle 227 TL para cezası kesiliyor. 

ONBİNLERCE TL PARA CEZASI

Emekçilere kesilen para cezalarının bir kısmı şöyle: 
 

  • * Yüksel Caddesi eylemlerinin simge isimlerinden olan Veli Saçılık bugüne kadar 50'den fazla gözaltına alınıp, serbest bırakıldı. Saçlılık’a kesilen para cezası 7 bin TL'yi aştı. 
  • * Her gün eylemlere gelen ve günde 2 kez gözaltına alınıp serbest bırakılan bir diğer eylemci Mehmet Dersulu’ya kesilen para cezası ise 6 bin TL.
  • * İhraç edildiği öğretmenlik mesleğine geri dönmek için Yüksel Caddesi eylemlerinin müdavimi Acun Karadağ 50’yi aşkın gözaltına alındı. Karadağ’a kesilen para cezası ise 6 bin TL civarında.
  • * Nazan Bozkur'ta ise bugüne kadar yaklaşık 4 bin 500 TL para cezası kesildi.
  • * Yüksel eylemlerini sürdüren Sultan Aydoğmuş'a 2 bin TL para cezası kesilirken, Mustafa Keçeli, Simge Aksan, Gülnaz Bozkur ve 75 yaşındaki Perihan Pulat'a da ortalama bin TL para cezası kesildi.

 
KASIM’IN İLK ÜÇ GÜNÜNDE 4 BİN 767 TL CEZA

Veli Saçılık sosyal medya hesabından duyurduğuna göre, Yüksel Caddesi akşam eylemlerinde, 1 Kasım günü 8 kişi gözaltına alındı, toplam bin 816 TL; 2 Kasım'da 5 kişi gözaltına alındı, bin 135 TL; 3 Kasım'da yine 8 kişi gözaltına alındı ve toplam bin 816 TL para cezası kesildi.

‘DEVLET BÜTÇE AÇIĞINI ÜZERİMİZDEN KAPATIYOR!’

Eylemcilerden Acun Karadağ, konuya ilişkin şunları söyledi: "Devlet bütçe açığını bizim üzerimizde kapatmaya çalışıyor! 12 Eylül cuntasında dahi insanlar bir şekilde hayatlarını devam ettirdi. Hani o katil Kenan Evren bile o dönemdeki insanlara bir yaşam tanımıştı. Solcu olmamak koşuluyla insanların karınlarını doyurmasına müsaade ediyordu. Ama bugün hem solcu olduğumuzdan dolayı bizi cezalandırıyor, hem de açlıktan ölmemizi istiyor. Herhangi bir işten çalışmamıza müsaade etmiyor. En kötü işlerde bile çalışamıyorsunuz. "
 
Kendisine kesilen para cezalarını ödemeyeceğini belirten Karadağ, “Beni işimden atmışsın zaten. Üstelik haksız ve hukuksuz şekilde para cezası kesiyorsun. Ben kabahat işlemiyorum ki gasp edilen hakkımı arıyorum. Dolayısıyla hiç bu paraları ödemeyeceğiz” ifadelerini kullandı. (Ankara/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İngiltere denizindeki atık miktarında rekor artış

SONRAKİ HABER

Metin İlgün Yoldaşın hayatı her devrimciye örnek bir hayattır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa