04 Kasım 2017 04:53

Çalışma Bakanı ile görüşen GMİS maddenin çekilmesini istedi

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu ile görüşen GMİS Yönetim Kurulu Torba Yasa'daki 58. maddenin geri çekilmesini istedi.

Paylaş

GMİS Yönetim Kurulu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu ile Ankara’da bir görüşme yaptı.

Torba Yasa’daki madenlerin özelleştirilmesinin önünü açan 58. maddenin geri çekilmesi için alanlarda eylem yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu ile Ankara’da bir görüşme yaptı.

Bakan Sarıeroğlu ile görüşen GMİS Yönetim Kurulu, görüşmenin ardından bir basın açıklaması yaptı.

GMİS tarafından yapılan açıklamada 58. madde ile ilgili çekincelerin bakana iletildiği  belirtilerek “Maddenin geri çekilmesinden yana olduğumuzu ifade etik. Şu ana kadar söz konusu 58. Madde konusunda somut bir gelişme yoktur” denildi.

GMİS Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Genel Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Julide Sarıeroğlu’nun daveti üzerine bugün (3 Kasım 2017) saat 17.00 de Ankara’da Makamında bir görüşme yaptık.

Görüşmede, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ahmet Erdem ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Zafer Benli de hazır bulundu.

Sendikamız Yönetim Kurulu olarak hepimizin hazır bulunduğu toplantıda, Torba Yasa Tasarısı’ndaki 58. Maddenin sakıncalarını, gerek bölgemizdeki, gerekse ülkemizdeki rödovanslı sahalarda ve taşeron şirketlerde yaşanan faciaları hatırlatarak tüm ayrıntılarıyla anlattık.

Sayın Bakanımız ve müsteşarlar, Yasa’nın amacının Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu (TTK) özelleştirmek ve kapatmak olmadığını, TTK ve TKİ bünyesinde halen atıl durumda bulunan sahaların ekonomiye kazandırılmasını ve üretim artışının sağlanmasını planladıklarını anlattılar.

Sonuç itibariyle, Yasa metninin herşeye açık olduğunu, tüm sahaların istenildiği anda özelleştirilebileceğini belirterek endişelerimizin Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza iletilerek maddenin geri çekilmesinden yana olduğumuzu ifade etik. Şu ana kadar söz konusu 58. Madde konusunda somut bir gelişme yoktur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Acilen iş kazalarını araştırma ve önleme komisyonu kurulmalı

SONRAKİ HABER

Termik santral düzenlemesinin çıkarıldığı kanun Resmi Gazete’de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa