03 Kasım 2017 19:11

Mahkeme, İzmir Büyükşehir'in yüz tanıma sistemini iptal etti

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin personele uyguladığı yüz tanıma sistemi, özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemece iptal edildi.

Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin personeli için uyguladığı yüz tanıma sistemi, Tüm Yerel Sen'in açmış olduğu dava sonucunda mahkeme tarafından özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle iptal edildi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde 1 Ocak'tan itibaren uygulanmaya başlayan ve çalışanların tepkisine yol açan yüz tanıma sistemiyle ilgili, Tüm Yerel Sen İzmir 1 Nolu Şube'nin açmış olduğu davada mahkeme kararını verdi. 

İzmir 2. İdare Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti, mesai kontrol sistemini şekli ve içeriği açısından hukuka uygun bulmayarak iptal etti. Mahkeme, personelden kişisel verilerin alınmasının ve personelin fotoğraf çekilmeye zorlanmasının kamusal alanda da olsa 'özel hayatın gizliliği' ilkesini ihlal ettiğinin altını çizdi.

Mahkemde kararında şu ifadelere yer verdi: "Uygulamanın sınırlarını, usul ve esaslarını gösteren bir yasal dayanağının bulunmaması, toplanan verilerin ileride başka bir şekilde kullanılamayacağına dair bir güvencenin mevcut olmaması gözönüne alındığında, yukarıda belirtilen temel haklar ve Anayasal ilkelerle bağdaşmayan dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı anlaşılmıştır." 

Danıştay 5. Dairesi de daha öncesinde benzer yönde karar vermişti. (İzmir/EVRESEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tele1 TV yeniden yayında

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa