02 Ağustos 2012 15:51

El altından darbe planı yapılıyor

Alman Focus dergisinin İnternet sayfasında “Esad’a Karşı Yurtdışında Gizli İttifak” başlığıyla verilen haberde Avrupa Birliği, Türkiye ve bazı diğer devletlerin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı gizli ittifak oluşturdukları ve Suriye’ye gizlice karıştıkları belirtildi.Söz konusu devletlerin Esad rejiminin sona ermesinde

El altından darbe planı yapılıyor
Paylaş

Alman Focus dergisinin İnternet sayfasında “Esad’a Karşı Yurtdışında Gizli İttifak” başlığıyla verilen haberde Avrupa Birliği, Türkiye ve bazı diğer devletlerin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı gizli ittifak oluşturdukları ve Suriye’ye gizlice karıştıkları belirtildi.
Söz konusu devletlerin Esad rejiminin sona ermesinden yana olduğu belirtilen haberde Suriye’deki muhaliflerin “vurucu gücünü” yurt dışından gelen gizli desteklerden aldığı kaydedildi.
Suriye’ye açık bir askeri müdahalenin hiçbir ülke tarafından tasvip edilmediği belirtilen haberde, Berlin’de bulunan Bilim ve Politika Vakfı Güvenlik Politikası Araştırma Grubu Direktörü Markus Kaim, Suriye’deki çatışmanın sadece hükümet ile muhalefet arasında değil; aksine ülke dışındaki fay hattını aşarak etnik ve dini bir boyuta ulaştığını belirtti.
Kaim, “Uluslararası toplumların askeri müdahalesi bugün artık çok daha zor. Batı, açık askeri müdahaleden ziyade, gizli aktörü oynasa daha anlaşılır oldurdu. Batı ve diğer devletlerin muhalifleri gizlice desteklemeleri bunun kanıtıdır. Söz konusu olan, muhaliflerin askeri eğitimi, silah ve diğer askeri ekipmanın temini, aktüel enformasyonlar ve gizli komando eğitimidir” dedi.
Kaim ayrıca, Suriye uçaklarının uydularla takip edildiğini belirterek, “ABD, Suriye’deki birliklerin manevralarını ve kimyasal silah stoklarının güvenliğini takip etmekte ve görmektedir. Ancak, bu bilgilerin muhaliflere aktarıldığı ise kanıtlanmış değil” dedi.
Bilindiği gibi The New Yok Times gazetesi haziran ayında eski CIA çalışanlarının Suriye’nin uydu resimleri ya da ayrıntılı bilgileri muhalif gruplara aktardıklarını yazmıştı.
İsviçre Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Albert Stahel, ABD tarafından eğitilen muhaliflerin Katar’daki özel kuvvet mensupları tarafından da eğitildiğini ileri sürmüştü.
Katar ve Suudi Arabistan Esad rejimine karşı taraf tuttuğunu açıkça belli etmektedir. Her iki ülke de ortak düşmanları İran’ın zayıflaması için Esad’a karşı önemli ittifak oluşturmak eğilimindeler.
 

‘TÜRKİYE’DE EĞİTİLİYORLAR’
Reuters Haber Ajansı ise , ABD Güvenlik Kurumunda iki üst düzeydeki askerin Suriye’deki muhaliflerin Türkiye’de eğitildiğini yazmıştı. Ajans haberinde ayrıca, Suriye ordusundan ayrılan 20 generalin Türkiye’de muhalif ordusunun yaratılmasına yardımcı olduğunu öne sürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

NATO danışmanı, ‘muhaliflere’ para topluyor

SONRAKİ HABER

‘Yargısız infaz insanlık suçudur’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...