03 Kasım 2017 14:06

Eğitimde performans sistemine eğitimcilerden tepki

Eğitim Sen, öğretmenlerin performans değerlendirme sistemine tabi tutulmasına tepki gösterdi.

Eğitimde performans sistemine eğitimcilerden tepki

Paylaş

Eğitimciler öğretmen performans değerlendirme sistemine tepkili. Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, aralarında Balıkesir'in de bulunduğu 12 ilde pilot uygulaması başlatılan uygulamanın, ‘eşit işe eşit ücret ilkesi’ ile çeliştiğini söyledi.

Daha önce sağlık alanında yapılan bu uygulamanın hem hastalar hem doktorlar açısından olumsuzluklar getirdiğini söyleyen Bulut, doktorların muayene sırasında hastalara ayırdığı zamanın azaldığını belirtti.

‘EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET İSTİYORUZ’

‘Ne kadar çalışırsan o kadar karşılığını alırsın' ilkesine dayandırılan bu sistemde amacın çalışanlara emeğinin karşılığını alacaklarını hissettirmek olduğunu anlatan Bulut, "Kamuda uygulanan 'Eşit işe eşit ücret' ilkesi ile çelişen bu uygulama, aynı değerde işi yapanların, farklı ücretlendirilmesi gibi tehlikeli bir durumu da beraberinde getirecektir” diye konuştu.

Performans değerlendirmesi ile öğretmenlerin öğrenciler ve velilerle karşı karşıya getirildiğine dikkat çeken Bulut, “Öğrenciyi müşteri, öğretmeni 'satış görevlisi', öğrencileri ve velileri birer 'müşteri' olarak gören piyasacı mantığı eğitim sürecinin her aşamasında meşrulaştıracak böylesi bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir” sözleriyle uygulamaya tepki gösterdi.

‘SAĞLIK ALANINDA OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURDU’

Performans değerlendirmesinin çalışanlar arasında rekabet yaratacağına vurgu yapan Bulut, “Sistem, son dönem sağlık alanında çok olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Daha birkaç gün önce iki doktor ve bir tıp öğrencisinin intiharında tetikleyici olmuştur" dedi.

'Öğretmen performans değerlendirme sistemi’ pilot il seçilen Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Mardin, Samsun ve Trabzon'da uygulanmaya başlandı. (Balıkesir/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Akyurt Belediyesi, mezarlığı satışa çıkardı

SONRAKİ HABER

Krize karşı mücadele panelinde ortak mücadele çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa