02 Ağustos 2012 15:32

Çaycuma’da ihmal değil, ‘ihale’ varmış

Halkların Demokratik Kongresi Divan Üyesi, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, gazetemizde 16 Nisan 2012 tarihinde yayınlanan “Çaycuma, Yeni Bir İhmal ve Felaketle Karşı Karşıya!” haberindeki binanın yarattığı ölüm tehlikesini Meclise taşımıştı. Tüzel, soru önergesini Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile Çevre

Çaycuma’da ihmal değil, ‘ihale’ varmış

Paylaş

 

CEVAP, ZONGULDAK VALİSİNDEN
Binanın yıkım kararının 5 senedir neden uygulanmadığını ve bu sürede yıkımı gerçekleştirmeyen sorumluların soruşturulup soruşturulmadığını soran Tüzel’e cevap, Zonguldak Valiliğinden geldi. Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, aynı yere yapılacak okulun yapımı ile eski binanın yıkımının aynı dönemde yapılmasının planlandığını belirtti. Ayyıldız, okulun eğitim öğretime kapatılarak can güvenliği tehlikesinin ortadan kaldırılmış olduğunu savundu.

KİMSENİN İHMALİ YOKMUŞ
Ayyıldız, şu savunmayı yaptı: “Söz konusu Çaycuma Anadolu Lisesi binası incelenerek yıkım aşamasına kadar, yıkım kararı alınması, Devlet Yatırım Programına alınması ve ihale süreci için geçen zaman olup, herhangi bir personelin ihmali söz konusu değildir. Söz konusu işte personelin ihmali bulunmadığından herhangi bir işlem yapılmamıştır”
 

HES’LERİN TESİRİ YOKTUR
14 kişinin ölümüne sebep olan Çaycuma Köprüsü’nün yıkılması ile ilgili idari ve adli incelemelerin başlatıldığını da ifade eden Ayyıldız, yıkımın nedenini aşırı yağışlara bağladı. Ayyıldız, “Çok hızlı bir şekilde akan yoğun debinin köprünün ahşap ayaklarını boşaltması neticesinde sürüklenen kaya parçalarının açığa çıkan ağaç ayaklara çarpması nedeniyle köprü ayakları hasar görmüş olabilir” dedi. Ayyıldız, çaylar üzerindeki baraj veya HES’lerin bir tesiri olmadığını ileri sürdü. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İBB’nin tazyiki hayatını kararttı

SONRAKİ HABER

Barolar, “#adaletnöbeti Raporu”nu açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa