03 Kasım 2017 12:11

Uzaylıların neye benzediği Evrim Kuramıyla tahmin edilebilir

International Journal of Astrobiology'de yayınlanan makalede Evrim Kuramını kullanarak 'uzaylı' yaşamı hakkında bilgi elde edilebileceği belirtildi.

Paylaş

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından yayınlanan makalede Evrim Kuramını kullanarak "uzaylı" yaşamı hakkında daha fazla bilgi elde edilebileceği açıklandı.

Oxford Üniversitesi Zooloji Profesörü Samuel Levin ve meslektaşları tarafından yayınlanan makalede, uzayda bulunan çeşitli gezegen ve yaşam formlarının, Evrim Kuramıyla açıklanabileceği belirtildi. International Journal of Astrobiology'de yayınlanan makalede, doğal seçilimi kullanarak yalnızca Dünya hakkında değil, "nitrojenle nefes alabilen uzaylılar" hakkında da birçok bilginin ortaya çıkabileceği ifade edildi.
Makalede, Evrim Kuramının temel ilkelerinden biri olan varyasyon, söz konusu varyasyonun kalıtsallığı ve varyasyonun farklı sonuçları kullanılarak uzaylı evriminin gözlemlenebileceği söylenirken, uzaylıların da doğal seçilime tabi oldukları belirtildi.

Makalenin yazarlarından Samuel Levin çalışmayla ilgili şunları söyledi: "Dünya üzerinde yaşayan ve doğal seçilimden etkilenen canlı organizmalar gibi uzaylı yaşam formlarının da adaptasyonla nasıl göründüklerini tahmin edebiliriz. Tahminlerimiz, özellikle bir virüsün olabileceği kadar kompleks uzaylılar hakkında gerçekleşebiliyor.  
Yinelenen moleküllere karşı tek bir açıklama olarak, uzaylı yaşam formlarının büyük değişimler geçirdiğini tahmin ediyoruz. Söz konusu büyük değişimler oldukça nadir olsa da Evrim Kuramı anlayışıyla kolayca açıklanabiliyor.
Uzaylı yaşam formlarının neye benzediği hakkında daha çok araştırma yapılması gerekiyor ve 'Uzayda yalnız mıyız?' sorusuna halen cevap veremiyoruz. Fakat, araştırmalarımızın da gösterdiği gibi eğer yalnız değilsek, artık uzaylı yaşam formları hakkında bilim kurgunun bize gösterdiğinden daha çok şey biliyoruz". (DHA)

Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP TBMM Başkanlığı adayını açıkladı: Selma Irmak

SONRAKİ HABER

Kocaeli İSİG: 2019'da 71'i Kocaeli'de, en az 1736 işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...