03 Kasım 2017 11:45
Son Düzenlenme Tarihi: 03 Kasım 2017 13:28

Arınç'ın damadı Ekrem Yeter 'FETÖ'den hakim karşısında

Bülent Arınç'ın damadı Ekrem Yeter'in 'FETÖ' üyeliği suçlamasıyla yargılandığı dava bugün görülüyor. Yeter'in 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

Arınç'ın damadı Ekrem Yeter 'FETÖ'den hakim karşısında

Paylaş

Eski Başbakan Yardımcısı ve Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’in, 'FETÖ'ye üye olma suçlamasıyla Ankara 19.Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davasının ilk duruşması görülüyor. Tutuksuz yargulanan Yeter'in 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

Duruşmada savunmasını yapan Yeter, "Bu yapıyla bir bağım, irtibatım olmadı. Etrafımda bu yapıya alakalı insanlar vardı. Onların vatana millete iyi işler yaptığını düşünüyordum. Açıkçası sosyal çevremde hiç kimse bana 'FETÖ'cü diyemez. Herkes beni işinde gücünde bir doktor olarak değerlendirir" dedi. Yeter iddianamede kendisi aleyhine tanıklık eden iki tanığın da beyanlarını kabul etmediğini söyledi.  

'SAĞLIKTA DÖNÜŞÜME FAYDA SAĞLAMAK İÇİN...'

Yeter, 'FETÖ'nün tıp yapılanması olarak adlandırılan Uluslararası Sağlık Federasyonu (USAF) Başkanlığı ile ilgili soruyu, "Bu derneğin başkanlığını yaptığımda, bunun sağlıkta dönüşüm programına faydası olacağını düşünmüştük. Bu bağlamda hükümetimiz ile birlikte çok güzel faaliyetler oldu.  Dernek KHK ile kapatılmadı, derneği biz kendimiz kapattık" dedi.

BANK ASYA HESABI

Yeter Bank Asya Hesabı ile ilgili de, "Ne talimatla bankaya para yatırdım, ne de talimatla bankadan para çektim. Kazandığımı faizsiz bankacılıkta değerlendirmek için yatırdım. Banka TMSF'ye devredildikten sonrada yine hesabımda para vardı" dedi.

ERGENEKON'UN MEŞHUR TANIĞI 'EFE' YETER ALEYHİNE DE TANIKLIK YAPTI

Dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in de yargılanıp beraat ettiği Ergenekon davasında gizli tanıklık yapan 'gizli tanık Efe' olarak bilinen eski İliç savcısı Bayram Bozkurt, Arınç'ın damadı Yeter aleyhine de tanıklık yaptı. Duruşmaya tutuklu oluduğu cezaevinden SEGBİS ile bağlanan Bozkurt, 'FETÖ'nün mahrem sınıfı olarak bilinen birimde yer aldığını ve Yeter'i Konya'da tanıdığını söyledi. Yeter'in "'FETÖ'nün tıp yapılanması olan USAF'ın başındaki kişi olduğunu" ileri süren tanık Bozkurt, "Özellikle 17-25 Aralık'tan sonra kendisiyle görüştüm. Cumhurbaşkanımız aleyhine çok sayıda ifadeleri olmuştu" dedi. Sanık Yeter, tanığın bu sözleri sırasında kafasını sağa sola sallayarak tepki gösterdi.

Mahkeme, sanık avukatına söz vermeden duruşmaya ara verdi.

SERBEST BIRAKILMIŞTI

Ekrem Yeter, 8 Haziran tarihinde "mevcut delil durumu” ve “şüphelinin sabit ikametgah sahibi oluşu ve tutuklama tedbirinden beklenen faydanın adli kontrol tedbiri ile sağlanılacağı kanaatine varıldığı" gerekçesiyle serbest bırakılmıştı.

ERDOĞAN-ARINÇ İLİŞKİLERİ YENİDEN ISINDI

Uzun süre araları bozuk olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Arınç'ın ilişkilerinin düzelme belirtileri göstermesi sebebiyle Yeter hakkında çıkacak karar merakla bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yazar Aziz Gümüş: Mizahın annesi trajedidir

SONRAKİ HABER

Tank Palet’in özelleştirilmesine karşı Sakarya’da miting yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa