03 Kasım 2017 10:04

Kolu yok, molotof atmaktan 32 aydır tutuklu

Kolu olmayan Doğan Özmen 'taş ve molotof atmaktan' 32 aydır cezaevinde.

Kolu yok, molotof atmaktan 32 aydır tutuklu

Paylaş

Van’da sağ kolu olmayan tutuklu Doğan Özmen taş ve molotof attığı suçlamasıyla 2 yıl 8 aydır cezaevinde tutuluyor. Özmen,  "Kolumu hiç kullanamıyorum, nasıl oluyor da molotof atabiliyorum" diye sordu. 

Erzurum'un Karayazı ilçesinde 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen Kobanê eylemlerine katıldığı iddiasıyla tutuklanan Doğan Özmen isimli engelli yurttaşın iddianamesi skandallarla dolu. Mezopotamya Ajansında yer alana habere göre; GATA Askeri Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından verilmiş yüzde 70 engelli raporu bulunan Özmen'in iddianamesinde, sağ kolu dirsekten itibaren olmayan Özmen'in her iki kolunu da kullanabildiği ve "Sağ eliyle kamu kurumlarına taş ve molotofkokteyli attığı" ileri sürüldü. 

2 YIL 8 AYDIR CEZAEVİNDE

Anadilde savunma talebi de her defasında mahkemece "Çevirmen yok" denilerek izin verilmeyen Özmen, 2 yıl 8 aydır cezaevinde tutuklu bulunuyor. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen son 7 duruşmasına da gerekçe gösterilmeksizin katılması engellenen Özmen, "Örgüte üye olmak" ve "Kamu malına zarar vermek" iddialarıyla yargılanıyor. 

‘KOLUMU HİÇ KULLANAMIYORUM’

Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi'nden 9 ay önce Van T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edildiğini belirten Özmen, dosyasındaki iddialara tepki gösterdi. Özmen, "Devlet hastanelerinden alınmış raporum ve göz önünde olan kolumun durumu var. Ama 'Taş ve molotof atmışsın' diyorlar. Kolumu hiç kullanamıyorum. Peki, nasıl oluyor da molotof atabiliyorum? Bu konuda tek somut fotoğraf ya da video da yok. Ben tek başıma yaşamımı idame edemiyor ve kendimi bile savunamıyorum. Bu iddialar tek kelimeyle saçmalık. Neredeyse 3 yıl oldu ama bu keyfilikler yüzünden halen tutukluyum. Bu durum ne hukuki ne de insanidir. Bu kabul edilir bir durum değildir" dedi. 
 
Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Özmen, “Bu durumda olan sadece ben değilim, benim gibi yüzlerce kişi aynı mağduriyetleri yaşıyor. Tek başıma yaşamsal ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum, arkadaşlarımın yardımıyla ayakta kalıyorum. Ailemden gelen hiçbir eşya da verilmiyor. Gayri ahlaki duruma son verilmesini istiyorum" diye belirtti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Süper Lig'de 11. hafta: Galatasaray'ın konuğu Gençlerbirliği

SONRAKİ HABER

Cemil Candaş cinayeti davasında karar verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa