03 Kasım 2017 06:40

Avrupalı giyim markaları Suriyelilerin sırtından kâr ediyor

Avrupa'nın büyük giyim markaları Türkiye'deki fabrikalarda düşük ücretle çalıştırılan Suriyeli mültecilerin sırtından kâr ediyor.

Paylaş

Londra merkezli İş ve İnsan Hakları Kaynak Merkezi (BHRRC), Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Avrupa'nın önde gelen giyim markalarının Türkiye'deki fabrikalarda çalışan Suriyeli mültecilerin sömürülmesinin önüne geçemediğini belirtti.

BHRRC İngiltere merkezli büyük moda şirketi Topshop'tan, Almanya merkezli Aldi'ye kadar çok sayıda Avrupalı şirketin kendileri için ürün yapan fabrikalarda çalışan mültecileri daha iyi koruması gerektiğini ifade etti.

Merkez, Türkiye'nin giyim sektöründe çalışan Suriyeli mültecilerin düşük maaşlarla çalıştırıldığını, ayrımcılık ve olumsuz koşullarda olduğunu bildirdi.

Üreticileri Türkiye'de bulunan 37 Avrupalı şirket ile görüştükleri anketin sonuçlarını açıklayan BHRRC'nin başında bulunan Phil Bloomer, "Bazı büyük moda markaları işçileri korumakta çok sayıda adım attı, ancak Aldi, Asda ve Topshop gibi bazı markalar çok geriden geliyor" dedi.

TOPSHOP'IN PERFORMANSI KÖTÜ

Merkezin yaptığı ankette Asda ve Arcadia'nın en sonda yer aldığı belirtildi.

Arcadia; Topshop, Dorothy Perkins ve Miss Selfridge gibi şirketleri bünyesinde bulundururken, Asda İngiltere merkezli bir market zinciri.

Mexx ve River Island gibi şirketler ise ankete cevap vermedi.

BHRRC, Türkiye'de giyim sektöründe çalışan çoğu Suriyeli mültecinin çalışma izninin olmaması durumlarını kırılgan yaptığını belirtti.

BHRRC, aynı zamanda geçen yıldan beri birçok markanın mültecilerin durumlarını düzeltmek için büyük çaba harcadığını da öne sürdü.

Reuters ise Topshop, Aldi, Mexx ve River Island'dan konu ile ilgili bir cevap alamadıklarını belirtti.

TÜRKİYE'DEKİ TEDARİKÇİLERDE ÇOCUK İŞÇİLER

BHRRC daha önce de bir başka araştırmasında İngiltere'de faaliyet gösteren iki büyük giyim markası Next ve H&M'in Türkiye'deki tedarikçilerinde Suriyeli çocukların çalıştırıldığını tespit etmişti.

BHRRC, Suriyeli mülteci çocukların Türkiye'deki konfeksiyon atölyelerinde sömürülmesini incelediği çalışması kapsamında 28 markaya, Suriyeli çocukların ve yetişkinlerin Türkiye'deki tedarikçileri tarafından sömürülmesi riskine karşı yürüttükleri çalışmaları sormuştu.
Gelen yanıtlarda, firmalar arasında H&M ve Next, çocuk işçi çalıştırıldığı tespitini kabul eden iki marka oldu.

Aynı zamanda BBC araştırmacı gazetecilik programı Panorama'nın ekibi de Türkiye'deki Suriyeli mülteci çocukların İngiltere'de satılan tekstil ürünlerinin üretiminde çalıştıklarını ortaya çıkarmıştı.

Türkiye'deki tedarikçi fabrikalarda gizli çekimler yapan Panorama ekibi, Marks and Spencer ve internet satış mağazası Asos tarafından satılan kıyafetlerin üretiminde çocukların çalıştırıldığını tespit etti. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kuzey Ormanları’nı mesire pazarına çeviriyorlar!

SONRAKİ HABER

Bakırköy'de öğrencileri darbeden soyan polise 12 yıl 9 ay 10 gün hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa