03 Kasım 2017 04:46

‘Pazardan eve elimiz boş dönüyoruz’

Diyarbakır’ın Ofis semtinde kurulan pazarda konuştuğumuz vatandaşlar son yıllardaki zamlardan kaynaklı zorlandıklarını dile getirdi.

Paylaş

Serpil BERK
Fırat TOPAL
Diyarbakır

Son zamanların en yüksek enflasyon oranlarının yaşandığı şu günlerde temel gıda maddelerindeki yüksek artışlar vatandaşın alım gücünü zorlamaya başladı. Semt pazarına alışverişe çıkan vatandaşlar, yaşanan pahalılıktan pazardan eve elleri boş dönmek zorunda kaldıklarını söylüyorlar. 

Diyarbakır’ın Ofis semtinde kurulan pazarda konuştuğumuz vatandaşlar, sebze meyve fiyatlarının pahalı olmasından dolayı istedikleri her şeyi alamadıklarını, son yıllardaki zamlardan kaynaklı zorlandıklarını dile getiriyorlar. Vatandaşlar, fiyatların herkesin bütçesine uygun olmasını istiyor.

‘HERKESİN BÜTÇESİNE GÖRE OLSUN FİYATLAR’

Pazarda çekçek işi yaparak geçimini sağlamaya çalışan Şehmus Güçlü bu işten günlük 20 TL kazanabildiğini anlatıyor. Diyarbakır’da yaşamak zor diyen Güçlü “Çalışmak için iş sahası, fabrika yok ki çalışalım. Üzümün kilosu olmuş 5 TL insanlar alamıyor bir şey. İş olsa da pahalı ama en azından bir iki bir şey alırsın hiç alamamaktan iyidir. Bu pahalılık hepimizi zorluyor, herkesin bütçesine uygun olsa daha iyi olur” diyor.

Pazarda alışveriş yaparken konuştuğumuz Yeter Aydın  “İstediğimiz her şeyi alamıyoruz. Bu mevsimde bu kadar pahalılık normal değil. Asgari ücretle geçinenlerin istediklerini alabilme gücünün olabilmesi gerekiyor. Aldığı ücret insanların bir şey almasına yetmiyor. Domates bu mevsimde 3 TL olmamalı” diyor. 

 “Her istediğinizi alabiliyor musunuz?” diye sorduğumuz Halit Demir (65) elinde ki poşeti açarak aldığı kabağı bize gösteriyor. “Her şey pahalı” diyen Demir, “Bir iki şey alıp eve dönüyoruz. İnsan her şeyi almayı ister ama gücümüz yetmiyor” diyor. 

‘GEÇEN YIL 1 TL OLAN BİBER BU YIL 3 TL OLMUŞ’

Biber tezgahında sohbet ettiğimiz Hasan Bezan emekli. Pahalıktan şikayet ediyor Bezan:  “Fiyatlar hiç uygun değil. Geçen yıl 1 TL’ye aldığın biber şimdi olmuş 3 TL bir şey alamıyoruz. Fiyatlara zam yapıyorlar ama emekliyi düşünen yok. Maaşın yüksek olsa en azından alırsın bir şeyler ama o da yok. Etrafa bakıyoruz herkeste geçim sıkıntısı var her gün dükkanlar kapanıyor. Bu sadece benim değil herkesin sorunu. Zam sadece vatandaşın aldığı eşyalara yapılmasın maaşlara da yapılsın”diyor.

‘3 SENE ÖNCE 50 TL’NİN YARISINI HARCIYORDUK’

5 çocuğu ile geçinmeye çalıştığını söyleyen  Ev kadını Çiğdem ise, “Evde 6 kişi yaşıyoruz. 50 TL ile pazara geliyorum ama doğru düzgün bir şey alamıyorum. Ucuz olsa iyi olur. 3 sene önce 50 TL’nin yarısını harcıyorduk ve sebze de meyve de alıyorduk,  şimdi yetmiyor. Diyarbakır zaten fakir bir memleket çalışmak istesen fabrika bile yok bunu düşünmeleri lazım” diye konuşuyor. 

‘PAZARDA KİMSENİN ELİ DOLU DEĞİL’

Diyarbakır’da işsizlik sorunu olduğunu söyleyen Yusuf Korkut (35), Sur’da yaşanan süreçten sonra ekonomik olarak ciddi gerilemeler olduğunu dile getiriyor. Korkut, “Sur olaylarından önce ekonomik olarak iyiydik, şimdi kiralar pahalı, faturalar yine öyle asgari ücretle bunların altından kalkamıyorsun” diyor.

“Pazarda kimsenin eli dolu değil” diyen Korkut , “İnsanların elinde 1-2 poşet ya var ya yok. Her şey ateş pahası. Vekillerin bu duruma çare bulmaları lazım. Özellikle güneydoğu için ekonomik bir paket oluşturmaları lazım. İşsizlik en çok buralarda var. Yatırım olsun. İnsanların işsizlik sorunu giderilsin alım gücü o zaman artar” diye konuşuyor. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

OHAL ile güvencesizlik arttı insanlar karamsarlığa itildi

SONRAKİ HABER

Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...