03 Kasım 2017 02:48

‘ABD'nin yeni uzun menzilli füze geliştirdiği’ iddiası

ABD'nin iki yıldır havadan havaya uzun menzilli füze projesi üzerinde çalıştığı iddia edildi.

Paylaş

ABD'nin iki yıldır havadan havaya uzun menzilli füze projesi üzerinde çalıştığı iddia edildi.
Detaylar gizli tutulurken projeyle ilgili çalışmalar, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) kamuyla paylaştığı 2018 bütçesiyle ilgili dokümanlardan anlaşıldı.

Sputnik’in "Amerikan Flight Global" adlı havacılık dergisinde yer alan makaleden aktardığı habere göre, "uzun menzilli angajman silahı (LREW)" füzenin tasarım, mühendislik, vuruş sistemleriyle ilgili analizlerinin geçen yıl tamamlandığı belirtildi.

Pentagon'un 2018 mali yılı bütçesinde de "Başarılı şekilde tamamlandığında LREW, birden fazla kuvvet komutanlığına verilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Bütçede füze çalışmalarıyla ilgili bilgilere, "Yükselen Kabiliyetlerin Teknolojik Gelişimi" başlığı altındaki bölümde yer verildi.

Ayrıca, füzenin halihazırda kullanılan, savunma şirketi Raytheon tarafından imal edilen ve "ABD'nin en gelişmiş havadan havaya füzeleri" olarak bilinen "AIM-120D AMRAAM" füzelerinin yerini alacağı ve ağırlıklı olarak beşinci nesil savaş uçağı F-22'lerde kullanılacağı kaydediliyor.

Pentagon'un, Çin ve Rus savunma sanayisinin menzili tahminen 160 kilometre olan AIM-120D füzelerinden daha gelişmiş füzeler yapmaya çalışmasına karşı projeye giriştiği iddia ediliyor. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

IKBY'den Habur'a ortak kontrol önerisi

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa