02 Kasım 2017 21:36

Gazeteciler: Tanıklar Nedim Türfent'in iddianamesini çürüttü

Gazeteci örgütleri, 3. duruşmasında da tahliye edilmeyen Gazeteci Nedim Türfent'in iddianamesinin tanık beyanlarıyla çürütüldüğünü söylediler.

Gazeteciler: Tanıklar Nedim Türfent'in iddianamesini çürüttü

Paylaş

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde yaptığı haberler gerekçe gösterilerek 17 aydır tutuklu bulunan kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Nedim Türfent’in 22.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında da tahliye çıkmadı. Önceki gün görülen duruşmayı takip eden Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral ve Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan, davayı Mezopotamya Ajansına değerlendirdi. 

‘GAZETECİLİK ZOR ZAMANLARDA YAPILIR’

Oral, Türfent’in zor dönemlerde bölgede gazetecilik yaptığını belirterek, gazeteciliğin de ilkesel olarak zor zamanlarda yapıldığını söyledi. İlk duruşmadan bu yana davayı takip ettiklerini kaydeden Oral, “İddianamede tanık olarak gösterilen 18 tanık, ifadelerinin zorla ve işkenceyle alındığını söyledi. Bu bile iddianamenin başlı başına çöktüğünü gösteriyor. Nedim, yine avukatlarıyla yaptığı savunmalarda Türkiye’deki basın özgürlüğünün nereye geldiğine işaret etti” diye konuştu. 

Türkiye Gazeteciler Sendikası Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral (Fotoğraf: MA)

Bir sonraki duruşmada tahliye beklediklerini vurgulayan Oral, “Uzun tutukluluk halinin mahkeme tarafından detaylıca değerlendirileceği umudu yeşerdi.  Sendika olarak, gazetecilerin tutuksuz yargılanması düşüncesindeyiz. Bu anlamıyla da Nedim Türfent’in ve diğer bütün gazetecilerin tutuksuz yargılanmasını savunuyoruz” dedi.    

‘KARAR HUKUKİ DEĞİLDİR’

İlk duruşmadan bu yana Özgür Gazeteciler İnisiyatifi olarak davayı takip ettiklerini ifade eden Hakkı Boltan da, davaya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Nedim ödüllü bir gazetecidir. Nedim’in ‘Türk’ün gücünü göreceksiniz’ haberi dünya çapında ödüle layık bir haberdir. Bu ve benzeri bir çok haberde Nedim ödül almıştır. Nedim bu cesaretinden dolayı polisin hedefi olmuştur. Bu dosyada bulunan 24 kişinin ifadeleri paket halinde bir teknikle hazırlanmış ve bunlara işkence ile ifadeler imzalatılmıştır. Bu tanıklardan ifade veren 18 kişi işkence ile imza attıklarını beyan etti. Buna rağmen mahkeme yine de Nedim’i bırakmadı. Bunu kesinlikle hukuki bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz.” 

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan
Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan (Fotoğraf: MA)

17 KASIM İÇİN DUYARLILIK ÇAĞRISI 

Mahkemelerin gazetecileri tutuklamasıyla bütün Türkiye’yi mahkum ettiğini vurgulayan Boltan, “Gazeteciler özgür bir şekilde görevlerini yapmalıdır. Bunun için 17 Kasım’da yeniden buraya gelip Nedim’in davasını takip edeceğiz. 17 Kasım’da büyük bir duyarlılıkla bu davaya yaklaşmamız gerekiyor” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

2 kişiyi vuran AKP'li eski başkana 50 yıl hapis cezası

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa