02 Kasım 2017 15:12

Otizmli 2 çocuk, felçli koca, gecekondudan bozma bir ev...

İzmit'te gecekondudan bozma bir evde yaşayan Nermin Kutlu, otizmli 2 çocuğu ve felçli eşine tek başına bakmaya çalışıyor.

Paylaş

İzmit’te otizmli 2 çocuğu ve felçli eşine gecekondudan bozma bir evde tek başına bakan Nermin Kutlu zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. Çocuklarının engelli ve eşinin yatalak olması nedeniyle kimsenin kendilerine kiralık ev vermediğini ifade eden Kutlu, kiralık ev aramakta da zorlandığını da dile getiyor. Şu anda Zabıtan Mahallesi'nde ikamet eden aileyi CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ziyaret etti. 

İki otizmli çocuğu ve eşine tek başına bakarak büyük bir yaşam mücadelesi veren Nermin Kutlu, eşini diyaliz merkezine götürdüğü sırada çocuklarının ses çıkarması üzerine evine gelen polisle şok olmuş, durumu açıklayınca da aile dramı ortaya çıkmıştı. Yaşanan olay üzerine Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit ilçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve ilçe yöneticisi Hakan Çakar aileyi ziyaret etti. 

BU YAŞAM MÜCADELESİNE DESTEK OLACAĞIZ

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e sorunlarını anlatan Nermin Kutlu, hasta eşi Kadir Kutlu’yu tedavisi için diyaliz merkezine götürdüğünü, 14 ve 23 yaşlarındaki yüzde 90 oranında otizm teşhisi konan oğullarını da zorunlu olarak evde bıraktığını, çocuklarının evde kavga etmesi nedeniyle komşularının ihbarda bulunduğunu söyledi.  Nermin Kutlu, “Belediyeden emekli olan eşim 1 yıl önce rahatsızlandı ve felç oldu. Aynı zamanda böbrek rahatsızlığına yakalandı.  Normalde parayla birini tutmuştuk. Eşimle diyalize o gidip geliyordu. Bugün o kişi de gelmedi. Mecbur kalarak, çocuklarımı yalnız bıraktım.  Beni tanıyanlar bilir, onları normalde 1 dakika bile yalnız bırakmam. Ama mecbur kaldım. Eşimi diyalize götürdüm” dedi.

'ÇOCUKLARIM YÜZÜNDEN KİMSE BANA EV VERMİYOR'

Gecekondudan bozma bir evde yaşadıklarını söyleyen Nermin Kutlu, “Bu eve iki ay önce taşındık. Ev çok kötü ama başka ev bulamadığımızdan tutmaya mecbur kaldık. Ben Sercan’a 24 yıldır, Emre’ye 13 yıldır en iyi şekilde bakıyorum. Eşime 1 yıldır en iyi şekilde bakmaya çalışıyorum. Çocuklarımdan vazgeçemem, onlardan ayrı kalırsam yaşayamam. Ama eşimin bakım merkezlerinden birine alınmasını ve orada bakımının yapılmasını istiyorum” dedi. 

OTİZMLİ BİREYLERE DAHA DUYARLI OLMALIYIZ

Nermin Kutlu'nun anlattıklarından oldukça etkilendiğini söyleyen CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Nermin Hanımın verdiği mücadeleyi takdir etmemek mümkün değil. Hiçbir şekilde maddi bir talepte bulunmuyor. Sadece kocası ve çocuğunun daha iyi bir yaşam sürebilmesi için yapılması hiç de zor olmayan taleplerde bulunuyor. İki çocuğun da eğitimi benim için çok önemli. Otizmli çocuklarımızın toplum içerisinde yer bulmayı sağlaması, sadece benim değil tüm Türkiye’nin konusudur. Vatandaşlarımızın otizmli birey sahibi ailelere daha anlayışlı bakması gerekmektedir” açıklamasında bulundu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şehriban Elmas davası: Katil eşe ağırlaştırılmış müebbet

SONRAKİ HABER

Eskişehir'de Muzaffer Şerif anısına panel düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa