421 gün sonra tahliye olan Gazeteci Murat Aksoy'la konuştuk

Gazeteci Murat Aksoy, 421 gün sonra tahliye olmasının ardından Fatih Polat'ın sunduğu 5 Dakikada programına konuk oldu.

02 Kasım 2017 15:48
Paylaş

421 günlük tutukluluğun ardından geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan Gazeteci Murat Aksoy gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın hazırlayıp sunduğu 5 Dakikada’nın konuğu oldu. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen Aksoy ve Polat, tutuklu gazetecileri ve gazetecilerin yaşadıklarını konuştu.

'CEZAEVİNDE GEÇEN BİR GÜN, İKİ GÜN SAYILIR'

Aksoy 421 günün uzun ve ağır geçtiğini, cezevlerinde OHAL koşullarında bir günün iki gün sayılabileceğini belirterek cezaevi koşullarını şöyle anlattı: “Çünkü bir sürü tecrit var. Zaten F tipinin kendisi tecrit. Bir de onun dışında mektup yok, iki ayda bir görüş var, haftalık telefon hakkı 2 haftada bir... Yani bu yasaklarla birlikte düşündüğümüz zaman aslında bir gün kimine göre de üç gün olabilir. O yüzden 421 gün benim açımdan minimum 842 gün ve daha uzun denilebilir”

TAHLİYENİN ARDINDAN İLK KEZ SOKAĞA ÇIKTI

Murat Aksoy, bir haftadır ev ve evin çevresinde olduğunu, ilk defa sokağa çıkıp otobüse bindiğini, trafikte olduğunu anlattı ve arayan, soran, evlerine gelen, çeşitli yerlere davet eden herkese teşekkür ederek “Bir teşekkürü de özellikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ya etmek istiyorum. Çünkü hem beni hem içeride yargılanan tüm gazetecileri her fırsatta savundu. Haklarında olumlu tek bir şey yazmamış gazetecileri dahi savundu Kılıçdaroğlu ve CHP” dedi.

‘SİYASİ ANALİZLER YAZMAYA DEVAM ETMEK İSTİYORUM’

Polat’ın “Bundan sonra gazetecilikle ilişkin nasıl olacak?” sorusuna Aksoy “Bir süre dinleneceğiz. Ama bundan sonra gerçekten gazetecilik yapabileceğimiz bir mecra bulabilecek miyiz, onu bilmiyorum” diyerek cevap verdi. Son yıllarda daha çok siyasi analizler yazmaya başladığını, kulislerinin güçlü olduğunu belirten Aksoy, bunlara devam etmek istediğini; bunun bir demokrasi ve özgürlük mücadelesi olduğunu aktardı. Aksoy, “Ve tabii ki bunu sürdürmek istiyorum. Dediğim gibi imkanlar ne olacak şu anda onu çok fazla kestiremiyorum. Önümüzdeki bir kaç hafta daha dinlenelim. O arada da arayışlarımız devam edecek. Bir kaç tane küçük teklif var ama ona da karar vereceğiz. Çünkü gazetecilikten geçiniyoruz ve evimiz var, iki tane çocuğumuz var. Onların da bir biçimde rızkını kazanmak durumundayız. Bir şekilde bakacağız yani” dedi.

AKSOY: PEYDERPEY ÇIKACAK 4 KİTAP VAR

Polat 5 Dakikada’da Aksoy’un bitmek üzere olan kitap çalışmasını da sordu. Aksoy şu anda yazıları bilgisayara geçmeye başladığını belirterek peyderpey çıkacak olan üç kitap olduğunu anlattı: “Bir tane hapishane yazıları yazdım. Bir tane hapishanede siyasi yazılar yazdım. Bir de Alevilik üzerine dışarıda bir parçasını yazmış olduğum bir kitap vardı, o da biraz daha teorik bir kitap. Aslında dört kitap diyelim. Bir de roman var.”

Aksoy; romanda özeleştirinin, bir insanın kendiyle hesaplaşmasının olduğunu belirterek “Ama sadece hapishane yok, aşk var, siyaset var, yani her şey var, olabildiği ölçüde” dedi.

Polat romanla ilgili “O zaman biraz daha sana dair bir şey” derken Aksoy “Bir biçimde ya yaşadığınızı yazıyorsunuz, ya yaşamadığınızı yazıyorsunuz. İkisinin karışımı. Biraz daha değiştirerek, tabii ki bana dair bir şey olacak, Türkiye’ye dair bir şey olacak” dedi.

Polat “Bu durum sanırım cezaevinde kalarak, biraz geriden bakarak insanın demlediği bir şey oluyor değil mi?” sorusuna Aksoy şöyle yanıt verdi: “Tabi tabi, dediğim gibi zaman çok. Zaman da ağır geçtiği için daha fazla düşünüyorsunuz, daha fazla şey yapıyorsunuz. Ben de düşünüyorum; nerede hata yaptım, nerede eksik yaptım, nerede doğru durdum, nerede doğru durmadım... Ve tabii ki hesaplaşıyorsunuz kendinizle, çünkü çok vaktiniz var. O açıdan dediğin gibi bir tür demleniyorsun orada aslında.”

Evrensel gazetesine de özel olarak teşekkür eden Aksoy son olarak şunları söyledi: “Hem duruşmadan 2 gün önce mektubumu yayınladınız, hem bir aracı vasıtasıyla söyleşi yaptınız. Bizi hiç yalnız bırakmadınız. Evrensel’e de çok teşekkür ediyorum ve elbette sana da.”

Fatih Polat'ın hazırlayıp sunduğu 5 Dakikada perşembe günleri 12.00'de Evrensel Web TV'de. (EVRENSEL WEB TV)

ÖNCEKİ HABER

Galatasaray Odeabank'ta 'çöküş' dönemi!

SONRAKİ HABER

Cudi Dağı'nda EYP infilak etti: 1 asker hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa