02 Kasım 2017 10:22

Ülkenin kuzeybatı kesimlerine 'pastırma yazı' geliyor

Ülkenin kuzeybatı kesimlerinde önümüzdeki hafta pastırma yazı yaşanması bekleniyor. (Fotoğraf: Zonguldak/DHA)

Paylaş

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre hava sıcaklığı kuzeybatı kesimlerde artacak fakat ülke genelinde mevsim normallerinin altında seyretmeye devam edecek. Rüzgarın, genellikle batı ve kuzeybatı, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Hürriyet'in haberine göre İstanbul'da soğuk günlerin ardından önümüzdeki hafta (6-17 Kasım) hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarı ile 1-3 derece üzerinde seyretmesi, pastırma yazı yaşanması bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinde yağış beklenmezken, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu ile gece saatlerinde Trakya kesiminin parçalı ve yer yer çok bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah saatlerinde Marmara'nın güneydoğusu ve Göller yöresinde hafif, İç Anadolu, İç Ege, Karadeniz'in iç kesimlerinde hafif yer yer orta kuvvette don olayının görüleceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Marmara Bölgesi ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

PASTIRMA YAZI NEDİR?

"Pastırma yazı", sonbaharda genellikle ekim ayı sonuna doğru ve kasım ayının ikinci haftası arasında meydana gelen, sıcak hava dalgasının etkili olduğu, sıcaklıkların mevsim normallerine göre daha yüksek seyrettiği güneşli günler için kullanılır. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

IŞİD operasyonları: 11 günde, 25 ilde, 283 gözaltı

SONRAKİ HABER

DHA muhabirine canlı yayın sırasında tokatlı saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa