02 Kasım 2017 09:23
Son Düzenlenme Tarihi: 02 Kasım 2017 20:28

Şemdinli'de çatışma: 8 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bu sabaha karşı çıkan çatışmada 8 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Şemdinli'de çatışma: 8 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi

Paylaş

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bu sabaha karşı PKK'liler ile asker arasında çatışma çıktı. DHA'nın haberine göre asker ve korucuların katıldığı çatışmada 8 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı, hayatını kaybeden güvenlik görevlilerinden 6'sının asker, 2'sinin korucu olduğunu duyurdu. Çatışmada 1'i ağır 2 askerin de yaralandığı iletildi.

Bölgede helikopter destekli kapsamlı operasyon başlatıldı.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı'nın, Şemdinli'deki çatışmayla ilgili açıklaması şöyle:

"2 Kasım 2017 Perşembe günü Hakkari ili Şemdinli ilçesi Ortaklar bölgesinde, bölücü terör örgütü tarafından yoğun sis ve kötü hava koşullarından faydalanarak gerçekleştirilmeye çalışılan saldırı girişiminin tespit edilmesi sonucunda meydana gelen çatışmada 6 kahraman silah arkadaşımız ile 2 güvenlik korucumuz şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 2 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilmiş olup tedavilerine devam edilmektedir. Çıkan çatışmada 5 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Bölgedeki operasyonlara devam edilmektedir."

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Öte yandan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Hakkari Şemdinli kırsalında 26, Tunceli Nazimıye Kadısırtı Dokuz Kayalar bölgesinde 8 ve Şırnak'ta 11 olmak üzere toplam 45 PKK'linin çatışmalarda öldürüldüğünü ve operasyonların sürdüğünü açıkladı. (HABER MERKEZİ)


ÇATIŞMANIN DERİNLEŞMESİNİ İSTEMİYORUZ

Fırat TOPAL
Diyarbakır

Yoğunlaşan çatışmalı sürece ilişkin konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Türkiye halklarının çatışma ve savaş istemediğini söyleyerek, çatışmaların derinleşmesini istemediklerini dile getirdi.  

‘TÜRKİYE HALKLARI SAVAŞ İSTEMİYOR’

Yoğunlaşan çatışmalı süreci Evrensel’e değerlendiren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, Türkiye halklarının çatışma ve savaş istemediğinin söyleyerek, çatışmaların durmasını istedi. Çatışmazlık sürecinin müzakere sürecinin bitirilmesiyle çatışmaların başladığını söyleyen Güven, şunları söyledi:

“Aslında müzakere süreci devam ettiği sürece çatışmasızlık söz konusuydu. O zaman da ihlal ediliyordu, yaşamını yitiren insanlar oluyordu. Ama yine de genel anlamda bir çatışmasızlığın olduğunu söyleyebiliriz ama sürecin bitmesinde bu yana sürekli bir çatışmalı durum söz konusuydu. Bu sürecin bu hale gelmesinde AKP hükümeti sorumludur. AKP, uzatılan barış elini, İmralı’dan uzatılan barış elini tuttuğunu söylediği zamanlar bile savaş hazırlığı yaptı, hiçbir zaman çözüm sürecinde samimi ve güven verici davranmadı. Dolayısıyla AKP açısından bir çözüm süreci yoktu. AKP’nin bugünkü Genel Başkanı da defalarca bunu ima etti, ‘böyle bir süreç, Dolmabahçe yoktu’ dedi. Biz Türkiye halklarının bunu hakketmediğini düşünüyoruz. Türkiye halkları çatışma ve savaş istemiyor. Türkiye halkları bunu çeşitli biçimlerde ifade ediyor. Bunu ifade eden insan bir şekilde derdest ediliyor. Ya tutuklanıyor, ya soruşturma geçiriyor. Barış imzacısı akademisyenlerin başına gelen ve binlerce kamu emekçisinin başına gelenler ortada. Dolayısıyla barışa dair söz söyleyen, cümle kuran herkes AKP’nin hedefi haline geliyor. Bu da ne demektir, AKP savaşın derinleşmesini istiyor. AKP çatışmalı ortamdan besleniyor diyebiliriz. Bunun olmaması için HDP, DBP, TJA olarak bu yaşanan dramlara tanıklık eden kurumlar olarak, çatışmaların derinleşmesini asla istemiyoruz.”

ÖNCEKİ HABER

Muhammed Turan: Çobanlık bulunmaz bir yaşam

SONRAKİ HABER

Tank Palet'in özelleştirilmesine karşı 15 bin kişi miting yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa