02 Kasım 2017 09:08

Muhammed Turan: Çobanlık bulunmaz bir yaşam

Bahçesaray’da bin 300 koyuna çobanlık yapan Muhammed Turan, yaptığı işin bulunmaz bir yaşam olduğunu söyleyerek; 'Bana huzur veriyor' dedi.

Muhammed Turan: Çobanlık bulunmaz bir yaşam

Paylaş

Ellerinde değnek, sırtlarında kepenekleri ile dağları mesken tutmuş, mera ve ormanların yüzyıllardır gönüllü bekçiliğini yapıyor çobanlar. Her ne kadar yaptıkları işin zorlukları olsa da beraberinde birçok güzellikleri de barındırıyor. Van’ın Bahçesaray İlçesi yaylalarında bin 300 koyuna çobanlık yapan Muhammed Turan da mesleğine aşık olanlardan. 25 yıldır ilçede çobanlık yapan Turan, çobanlığı "bulunmaz bir hayat" olarak görüyor.

BULUNMAZ BİR YAŞAM

Çobanlık, bazı insanlara göre "çekilmez bir hayat" olarak değerlendirilse de, Muhammed Turan aksini düşünüyor. Turan, “Bu bulunmaz bir yaşamdır. İnsanların yarattığı karmaşanın uzağında ve sadece doğa ile baş başayız. Çobanlık yaparken tüm mevsimleri gözlemleme şansınız oluyor. İlkbaharda çiçekler, kışın ise bembeyaz örtüye tanık oluyorsunuz. Hayvanlarımızla birlikte doğanın tüm güzelliklerine tanıklık ediyoruz" diyor.

HUZUR VERİYOR

Tüm gününü yaylada geçirdiğini söyleyen Turan, şehirden bağını kestiğini, sadece doğa ve hayvanlarla baş başa kaldığını söylüyor. İnsanlardan uzakta kalmanın kendisine huzur verdiğini belirten Turan, “Şu ana kadar hiçbir sıkıntımız yoktu; ama bölgede kış başladığı için biraz zorlanmalar oluyor. Havaların soğuması bizim için bol bol üşümek anlamına geliyor. Ama her işin zorlukları vardır. Ayrıca maddi olarak da ücretlerimiz fena değil. Kendimize rahatça yetiyoruz” diyor. (Van/MA)

(Foto: Arşiv)

ÖNCEKİ HABER

NBA'de Cleveland Cavaliers üst üste 4. yenilgisini aldı

SONRAKİ HABER

Adana'da bir erkek tartışma bahanesiyle eşini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa