02 Kasım 2017 05:13

TTK’nin bir çakılını bile vermeyeceğiz

Maden işçileri TTK ve TKİ'ye bağlı madenlerin özelleştirilmesini sağlayacak olan Torba Yasa'dan 58. maddenin çıkarılması için alanlara çıkacak.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Zonguldaklı madenciler TBMM Genel Kurulunda yapılacak görüşmelerde TTK ve TKİ’ye bağlı madenlerin özelleştirilmesinin önünü açan 58. maddenin torba yasa tasarısından çıkartılması talebiyle bugün alana çıkıyor. Eyleme ilişkin gazetemize konuşan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, “TTK’nin bir çakıl taşına dahi zarar verilecek bir şey olursa bizim eylemlerimiz aynı şekilde devam edecek” dedi. 

Genel Maden İşçileri Sendikası bugün işyerlerinden gelen madencilerin katılımı ile saat 16.30’da Madenci Anıtı önünde kitlesel basın açıklaması yapacak. Tasarının geri çekilmesini isteyen GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, tasarının geri çekilmemesi durumunda eylemlerini sürdüreceklerini belirtti. 

'HÜKÜMETTEN GÖRÜŞME TALEBİNE YANIT YOK'

Genel Maden İşçileri Sendikası Başkanı Ahmet Demirci

Tasarıya ilişkin tepkisini dile getiren Demirci, hükümetle şu ana kadar talep etmelerine rağmen herhangi bir görüşmenin yapılmadığını aktardı: “Zonguldak’taki tüm sivil toplum örgütleri (STK) adına Enerji Bakanlığına bir faks gönderdik, bize bir an önce randevu vermeleri için, ancak bu talebimize ilişkin herhangi bir cevap gelmedi. Beklemedeyiz. Yarın kitlesel bir basın açıklaması yapacağız. Sesimizi duyurabileceğimiz kadar duyurmaya çalışacağız. 

'MADENLER DEVLET ZİHNİYETİ İLE ÇALIŞTIRILSIN'

Tasarıya karşı çıkma gerekçelerini de açıklayan Demirci şunları söyledi: “En büyük kazalar bizim TTK’ye bağlı taşeron firmalarda oldu. 2010 yılında Karadon’da 30, daha sonra 2013 yılında Kozlu’da 8 kardeşimizi kaybettik. Soma, Ermenek ve en son Şırnak’ta yaşananlar ortada. Devletin kontrolünde olan bir işletmeyle özel sektörün elinde olan bir işletme arasında dağlar kadar fark var. Devlet kontrol edemiyorsa bu özel sektörün zihniyeti ile nasıl kontrol edilecek. Bizim amacımız bu. Biz madenlerin özel sektör zihniyeti ile değil, devlet zihniyeti, kontrolünde çalıştırılmasını istiyoruz.” 

'TASARI GERİ ÇEKİLMEZSE EYLEMLER SÜRECEK' 

Tasarının geri çekilmemesi durumunda eylemlerin süreciğini belirten Demirci, “TTK’nin bir çakıl taşına dahi zarar verilecek bir şey olursa bizim eylemlerimiz aynı şekilde devam edecek” diye konuştu. Zonguldak’taki 7 bölgedeki işletmeleri gezerek 7 bin 500 madenciyi bilgilendirdiklerini söyleyen Demirci, tüm Zonguldak halkını açıklamaya katılmaya davet etti.
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Müdahaleler arttıkça bağımsızlık istekleri çoğalacak

SONRAKİ HABER

Doğu Anadolu Bölgesi için buzlanma ve don uyarısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa