02 Ağustos 2012 14:24

EMEP: Savaş politikalarından vazgeçin

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, son günlerde artan ırkçı saldırılar ve bölgede süren çatışmalara dikkat çeken bir açıklama yaptı.“AKP Hükümeti çatışma ve savaş politikalarından vazgeçmelidir. Türkiye’de ve bölgede barış, eşitlik ve özgürlük istiyoruz

EMEP: Savaş politikalarından vazgeçin
Paylaş

“AKP Hükümeti çatışma ve savaş politikalarından vazgeçmelidir. Türkiye’de ve bölgede barış, eşitlik ve özgürlük istiyoruz” başlıklı yazılı açıklamada, Gürkan, “AKP bu tehlikeli politikadan vazgeçmelidir. Bu gelişmeler karşısında tüm halklarımızı duyarlı olmaya, Kürt halkının özgürlük, Alevi yurttaşlarımızın eşitlik, işçi ve emekçilerin hak mücadelelerinin yanında durmaya ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.

‘ÇATIŞMA SÜRECİ YAŞANIYOR’

Türkiye’nin hızla bir kaosun içine sürüklendiğini ifade eden Gürkan, Hükümetin sadece komşu devletlerle sorunlu ve savaşa girmeye yatkın bir hükümet olmakla kalmadığını, içeride de çatışmadan savaş koşullarına doğru yol aldığını belirtti. Gürkan, “İşçilere, Kürt halkına, Alevi yurttaşlarımıza, kadınlara, ilerici güçlere karşı başlatılmış bir saldırı ve çatışma süreci yaşanıyor” dedi.

‘MAĞDURLAR HEDEFE KONUYOR’

İçeride ve bölge illerinde yaşanan gelişmelerin, halklarımız arasındaki kopuşu büyüttüğünü ve çatışma potansiyelini artırdığını kaydeden Gürkan, “İç çatışmayı körükleyen gelişmeler karşısında barışçı ve demokratik tedbirler almak bir yana, Malatya Sürgü’de Alevi yurttaşlarımıza, İstanbul Ayazağa’dan sonra Muğla Dalyan’da işçilere ve çalışanlara yönelik linç girişimlerinde görüldüğü gibi, AKP Hükümeti, provokasyonlar ve katliam provaları karşısında, mağdurları ve mazlumları hedefe koymaktadır” dedi.

‘TÜRKİYE TEHLİKENİN EŞİĞİNDE’

Şemdinli’de yaşanan çatışmalar, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ın görevden alınması, Nusaybin’de gerçekleşen askeri tatbikat ve iktidarın Suriye politikalarına değinen Gürkan, “İçeride ve dışarıda savaş politikaları izleyen AKP Hükümeti; Türkiye’yi tehlikenin eşiğine getirmiş bulunuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Malatya Sürgü’de Alevi aileye yönelik saldırıyı hatırlatan Gürkan, Türk-İslam Sentezci yaklaşımla, farklı diller, kültürler ve inançların yok sayıldığını ve ‘tekçi’ yaklaşımda ısrar edildiğini kaydetti.

‘İŞKENCEYİ MEŞRULAŞTIRMA POLİTİKASI’

İstanbul Emniyet Müdürlüğünde Sedat Selim Ay’ın terfisini de eleştiren Gürkan, atamayı, “AKP Hükümetinin baskı, şiddet ve işkenceyi meşrulaştırmaya yönelik politik yaklaşımı” olarak değerlendirdi.

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Gürkan, açıklamasının sonunda sağduyu çağrısında bulunarak, “Bu gelişmeler karşısında tüm halklarımızı duyarlı olmaya Kürt halkının özgürlük, Alevi yurttaşlarımızın eşitlik, işçi ve emekçilerin hak mücadelelerinin yanında durmaya ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AKP Hükümeti ölümlere göz yumuyor

SONRAKİ HABER

Kabil’de şiddetli çatışma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...