01 Kasım 2017 20:17

‘Ve Durgun Akardı Don’ Kor Kitap’ta

Şolohov'un dört ciltlik 'Ve Durgun Akardı Don' adlı eseri yenilenen kapak tasarımı ve baskısıyla Kor Kitap’tan çıktı.

‘Ve Durgun Akardı Don’ Kor Kitap’ta

Paylaş

Mihail Aleksandroviç Şolohov’un ‘Ve Durgun Akardı Don’ adlı dört ciltlik kitap serisi, yenilenen kapak tasarımı ve baskısıyla Kor Kitap’tan çıktı.

“Ve Durgun Akardı Don”, Don bölgesinin destanıdır. Eser, bir Kazak ailesi ekseninde Don bölgesini ve savaşın, devrimin ve iç savaşın bölgeye yansıyışını çok yönlü, derinlemesine ve bir o kadar da sade bir dille anlatır. Birinci ciltte Don Kazaklarının çar dönemindeki yaşam koşulları, gelenekleri, görenekleriyle dile getirilir. Bu cilt, nehir romanının kahramanlarını ve ruh durumlarını da tanıtır. İkinci cilt, Birinci Dünya Savaşı, 1917 Ekim Devrimi’yle roman kahramanlarının bu olaylardaki durumuna ayrılmıştır. Üçüncü ve dördüncü ciltlerde Don Kazaklarının ayaklanmaları, Don bölgesinde kurulan bağımsız cumhuriyetler, İç Savaş ve Avrupa’nın bu iç savaştaki rolü irdelenir. Şolohov, Bu kargaşada savrulan kahramanlarla canlı bir belgesel ve çağdaş bir destan sergiler.

ŞOLOHOV HAKKINDA

Şolohov, 1905’te Don Bölgesi’nde, Viyesenskaya’nın Krujilino köyünde Rusya’da doğar. Ve Durgun Akardı Don’u yazması 14 yılını alır ve Stalin nişanı ile ödüllendirilir. Bu roman Sovyetler’de zamanın en çok okunan yapıtlarından biri olur. Şolohov1965’de Nobel Edebiyat Ödülü alır. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

90 yaşında yalnız yaşayan nine, yakacak derdine düştü

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa