90 yaşında yalnız yaşayan nine, yakacak derdine düştü

Fatma Yılmaz 90 yaşında, Rize İkizdere'deki köyünde kiralık evde tek başına yaşıyor. Yakacak derdini çözmek için topladığı odunları sırtında taşıyor.

01 Kasım 2017 19:45
Paylaş

Rize'nin İkizdere İlçesi Güneyce Köyü'ndeki evinde tek başına yaşayan 90 yaşındaki Fatma Yılmaz, kışlık yakacak ihtiyacı için sel sularının sürüklediği odunları topluyor.

İkizdere İlçesi Güneyce Köyü'nde yalnız yaşayan Fatma Yılmaz, Çarşı Mahallesi'nde aylık 350 liraya kiraladığı evde yaşıyor. Eşinden kalan dul aylığı ile tüm ihtiyaçlarını kendisi gören Yılmaz, yemeğini yapıyor, sobasını yakıyor. Yakacak ihtiyacı için satın aldığı odunlarla kışı çıkaramayacağını düşünen Fatma Yılmaz, sel sularının sürüklediği ve kızının dere kenarında biriktirdiği odunları topluyor.

HAYATI ÇİLE DOLU

Beşi kız, 3'ü erkek 8 çocuk sahibi Fatma Yılmaz'ın hayat hikayesi de çilelerle dolu. Eşi gurbette çalışırken bağ bahçe işleri yapan Yılmaz, evine giden yol olmadığı yıllarda sırtında taşıdığı erzaklarla çocuklarını büyüttüğünü anlattı. 19 yıl önce eşini kaybeden Yılmaz, 11 yıl önce de oğullarından birinin intihar ettiğini anlattı.

'8 EVLAT BÜYÜTTÜM AMA YALNIZ YAŞIYORUM'

Kızlarının evinde rahat edemediğini, gelinlerinin kendisini istemediğini söyleyen Fatma Yılmaz, "8 evlat büyüttüm. Hepsini arkamda taşıdım. 50 yıl sırtımda su, erzak taşıdım. Hep çalıştım, onları büyüttüm. Eşim gurbete giderdi ve uzun süre gelemezdi. 5 tane ineğim vardı, sütten yağ, peynir yapardık. 8 tane evlat büyüttüm ama şimdi yalnız yaşıyorum" dedi.
Kış için odun satın aldığını ama onların yetmeyeceğini düşündüğünü belirten Fatma Yılmaz, "Selde sürüklenen odunları kızım topladı. Ben de onları eve taşıyorum. Bana biraz odun verin, başka bir şey istemem" diye konuştu.

Komşuları da köye inip çıkamadığı için kızlarının yakınında ev kiraladığını belirttikleri Yılmaz'ın her ihtiyacını kendisinin karşıladığını, kızlarının da gelip giderek anneleri ile ilgilendiğini söyledi. Yılmaz'ın taşıdığı yükü gören komşuları odunları taşımaya yardım edeceklerini söyleyerek Fatma Yılmaz'dan bir daha odun taşımaması sözü aldı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Mersinli hekimler: Hayat verirken ölmek istemiyoruz

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa