01 Kasım 2017 19:05

Boğaziçi'de emekçi ve öğrencilerden personel servisi eylemi

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğünün personel servisi sayısını azaltması, yüzlerce üniversite emekçisi ve öğrenci tarafından protesto edildi.

Paylaş

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğünün personel servisi sayısını azaltmasını 500’den fazla üniversite emekçisi Güney Kampüs’te protesto etti. Kampüste yürüyüş gerçekleştiren emekçilere üniversite öğrencileri de destek verdi.

Güney Kampüs'te Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Sen Temsilciliği tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

“Bu 15 milyonluk şehrin dertleri yetmezmiş gibi bir de üstüne Üniversite yönetimi parasız hizmet alabildiğimiz tek hak olan servis sayılarını azaltarak derdimize dert ekliyor.

Servis sayılarının azaltılması ve güzergâhların değiştirilmesi ile neler olacak?  Birçoğumuz servisine ulaşmak için kilometrelerce yürüyecek ve hatta bazılarımız servisine ulaşabilmek için toplu taşımaya binecek. Uzayan kilometreler sebebi ile sabah daha erken evimizden çıkıp akşam çok daha geç ulaşacağız. Belirlenen servis kapasitesinden daha fazla çalışan olduğu için oturacak yer bile bulamayacağız. 

Ve işte bu gün burada hakkımıza sahip çıkmak ve servis şartnamesinin iptal edilmesi için toplandık.  2018 yılı için hazırlanan servis şartnamesi ile yüzlerce yetişkin insan ve çocuk mağdur olacak. Biz buna izin vermeyeceğiz.

Bizler; Akıl almaz bir şekilde birleştirilen servislerin ve çizilen güzergâhların iptal edilmesini ve servislerde bir iyileştirme yapılacak ise, bunun servis sorumluları, servis komisyonu ve bütün çalışanlarında içinde olacağı bir planlama ile yapılmasını istiyoruz. Bu planlama yapılana kadar geçen yılın servis uygulamasının aynen devam etmesini talep ediyoruz.

Bizler emekçiyiz, siz kabul etseniz de etmeseniz de. Tarih bize hak verilmez alınır sözünün ne kadar doğru olduğunu göstermiştir. Ve biliyoruz ki biz bir araya geldiğimizde haklarımızı söke söke alırız.”

Boğaziçi Üniversitesi servis eylemi

Boğaziçi Üniversitesi servis eylemi

(İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsveç’teki yeni tren istasyonunun sanat eseri ‘insan’ olacak

SONRAKİ HABER

Üniversiteli gençlerden Evrensel’e destek: Evrensel susmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...