01 Kasım 2017 17:04

İHD: Bölge illerinde 9 ayda 15 bin 647 hak ihlali yaşandı

Bölge illerine dair 9 aylık hak ihlalleri raporunu açıklayan İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi: 'Yaşanan hak ihlallerinden hükümet sorumludur'

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi bölge illerine yönelik 9 aylık hak ihlallerini raporlaştırarak, 15 bin 647 hak ihlali yaşandığını açıkladı. Yapılan basın açıklamasında konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, hak ihlali tablosundaki artan oranların toplumda barış ve çözüm umutlarını da yok ettiğini, yaşanan hak ihlalli bilançosundan hükümetin sorumlu olduğuna dikkat çekti. 

İHD Diyarbakır Şubesi bölge illerinde 2017 yılının ilk 9 ayını kapsayan insan hakları ihlallerini kapsayan rapor hazırladı. Raporu İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, şube binasında yapılan basın açıklamasıyla duyurdu. 

‘TELAFİSİ İMKANSIZ YARALAR AÇILDI’

Çatışmalı sürecin ’90’lı yıllardan bugüne kadar denendiğini ancak sonuç alınmadığını, şiddete ve çatışmaya dayalı politikalarla, can kayıplarının, toplumda telafisi imkansız yaralar açtığını söyleyen Bilici, şunları söyledi: “Neredeyse her gün insanların yaşamını yitirdiği bu süreç, barış ve çözüm umutlarını da maalesef tükenmiş bulunmaktadır. İfade ve örgütlenme hürriyeti, Valilikler ve Kaymakamlıklarca alınan yasaklama kararlarıyla kısıtlanmış bulunmaktadır. Diyarbakır, Van, Urfa, Batman gibi bölge illerinde açık hava toplantıları, demokratik gösteri, yürüyüş ve etkinlikler, ‘güvenlik’ gerekçe gösterilerek süresiz veya her ay yenilenerek yasaklanmaktadır. Kayyım atamaları sonrası belediye çalışanlarının güvenlik soruşturmasından geçirilmesi, açığa alınması, işlerine son verilmesi veya ihraç edilmesi, çalışma hayatının ve iş güvencesinin doğrudan ihlaline yol açmıştır. Yine kayyımlar tarafından hayata geçirilen pek çok uygulamanın, DBP’li belediyelerin toplumsal yaşamda kabul gören hizmet çalışmalarını hedef aldığını ifade etmek isteriz. Özellikle Kürtçe ve farklı dillerdeki tabelaların yerinden sökülmesi, Kürtçe eğitim veren çocuk kreşleri ile eğitim destek evlerinin kapatılması gibi bazı uygulamalara bakıldığında, Kürtçenin kamusal alandaki kullanımına yönelik bir tahammülsüzlük olduğu görülmektedir.”

‘BÖLGEMİZDE SAVAŞ İSTEMİYORUZ’

“Bölgemizde ve ülkemizde çatışma, savaş istemiyoruz” diyen Bilici, “İnsanların yaşamlarını yitirmelerine, işkence görmelerine, haksız yere hapsedilmelerine tanıklık etmek istemiyor, çocuklarımızın güven içinde büyüyebildiği ve geleceğe emin adımlarla ilerleyebildiği bir hayat istiyoruz. Bu temelde, insan hakları ihlallerinin oluşumuna yol açan OHAL’in bir an önce kaldırılması talebinde bulunuyor, çatışmalı ortamın bir an önce son bulmasını, kalıcı bir çatışmasızlık halinin ve çözüm sürecinin yeniden müzakere edilmesi umuyoruz. Her koşul altında dil, din, ırk, milliyet, cinsiyet, etnik ve kültürel farklılık ayrımı yapmadan, yaşam hakkının kutsal olduğu vurgusunda bulunuyor ve özgürlüklerle dolu, onurlu bir yaşam temenni ediyoruz” dedi. 

‘3 BİN 278 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI’

Türkiye’de yargı organlarının, siyasi söylemlerin etkisinde kaldığını dile getiren Bilici, “2017 yılının ilk 9 ayında bölge kentlerinde, tespit edebildiğimiz verilere göre 19’u çocuk 3 bin 278 kişi gözaltına alınmış, 2’si çocuk 715 kişi ise tutuklanmıştır. Yine en az 2 bin 421 ev ve işyerine baskın düzenlendi. Çoğunluğu sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ve “Yasa dışı örgüt üyeliği”, “Yasa dışı örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek”, “Yasa dışı örgüt propagandası yapmak” gibi suçlamalarla gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklanmaların, kişi güvenliği ve özgürlüğünün açık bir ihlalidir” dedi. 

‘9 AYDA 34 KADIN KATLEDİLDİ’

Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve katliamlarla ilgili de bilgiler paylaşan Bilici, “Erkek şiddeti sonucu bölgemizde 9 ayda 34 kadın katledildi, 9 kadın da intihar etti. Yine şiddet sonucu 36 kadın yaralandı, 6’sı cinsel saldırıya maruz kalırken, 5’i de seks işçiliği yapmaya zorlandı. Çatışmalı ortamların varlık gösterdiği bölgelerde sahipsiz bırakılan patlayıcılar sonucu da, çocukların yaralanmalarına ve yaşamlarını yitirişine hâlâ tanıklık ediyoruz. Bu yılın 9 ayındaki verilere baktığımızda, şiddet sonucu 8 çocuk katledilirken, 6 çocuk da intihar etti. 2 çocuk seks işçiliği yapmaya zorlanırken, 90 çocuk ise cinsel istismara maruz kaldı”diye konuştu.

YAŞANAN HAK İHLALLERİNİN VERİLERİ

İHD’nin hazırladığı rapordan bazı veriler şu şekilde:

“Silahlı çatışmalarda, 111 güvenlik görevlisi yaşamını yitirirken  223’ü yaralandı. 361 örgüt mensubu yaşamını yitirirken  5’i yaralandı. 10 sivil yaşamını yitirirken  1’i yaralandı. Çatışmalı ortam nedeniyle toplam; 156, kadına yönelik; 90, çocukların yaşam hakkına dönük; 115,  işkence, kötü muamele, onur kırıcı ve küçük düşürücü davranış ve cezalandırmada; 229, kişi özgürlüğü ve güvenliğine yönelik; 3 bin 278, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik; 422, örgütlenme özgürlüğüne dönük; 66, toplantı ve gösteri özgürlüğüne dönük; 27, ekonomik ve sosyal haklara dönük; 5 bin 285, eğitim ve sağlık hakkına yönelik; 3 bin 703 hak ihlali yaşandı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bilici, bilançonun tamamından hükümetin sorumlu olduğunu, gerekli adımlar atılmadığı için bu tabloyla karşı karşıya olduklarını belirtti. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP'li vekillerden AYM'ye: 1 yıl olu, içtihatlarınıza uyun

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'a verdiği 4 sayfalık mektubu anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...