02 Ağustos 2012 10:15

Sağlık emekçisine ikamet şartı

SAĞLIK Bakanlığı, sağlık personelinin ihtiyaç durumunda 30 dakika içinde sağlık kuruluşuna ulaşabilmesi için görevli olduğu kuruluşun bulunduğu yerleşim yeri sınırları içinde ikamet etmesi şartı getirdi. Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Sağlık Bakanlığının böyle bir dayatma içine girmesi anlam

Sağlık emekçisine ikamet şartı
Paylaş

SAĞLIK Bakanlığı, sağlık personelinin ihtiyaç durumunda 30 dakika içinde sağlık kuruluşuna ulaşabilmesi için görevli olduğu kuruluşun bulunduğu yerleşim yeri sınırları içinde ikamet etmesi şartı getirdi. Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Sağlık Bakanlığının böyle bir dayatma içine girmesi anlamsız” dedi.
Bakanlığın genelgesinde 11/10/2011 tarihli ve 663 Sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 55. maddesindeki, ‘Bakanlık, kamu ve özel tüm sağlık kuruluşlarında çalışmakta olan sağlık personeli için görevli olduğu kuruluşun bulunduğu yerleşim yeri sınırları içinde ikamet etme mecburiyeti getirebilir. Bu mecburiyetin usul ve esasları Bakanlıkça belirlenir’ hükmü hatırlatıldı.
Genelgede, ikamet şartının gerekçesi, ‘Sağlık hizmetlerinin verimli ve aksamadan yerine getirilmesini temin amacıyla normal mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulabilen sağlık personelinin, ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması’ şeklinde açıklandı.
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Kahveci, “Sağlık Bakanlığı teşkilat yasasında yer alan sağlık çalışanlarına görev yerlerindeki ikamet zorunluluğu şimdi bir genelge ile işlevsel hale getiriliyor. Daha önce torba yasa ile tüm memurlar için uygulamadan kalkan bu yasağın sağlık çalışanları için tekrar getirilmesi adaletsizliktir, haksızlıktır. Bu düzenleme ile sağlık çalışanları için geriye gidiş yaşanmıştır” dedi. (ANKARA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İhmal iki çocuğun canına mal oldu

SONRAKİ HABER

Sağlıkta zengin fakir ayrımı apaçık ortada

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...