01 Kasım 2017 13:28

Yakalanan IŞİD üyesi: Türkiye'de yargılanmak istiyorum

Türkiye'ye girerken yakalanan IŞİD üyesi Neil Christopher Prakash, 'Türkiye’de yargılanmak istiyorum' dedi.

Paylaş

Suriye’den 24 Ekim 2016’da kaçak yollarla Türkiye’ye girerken Kilis’te yakalanan ve Avustralya’da en çok aranan suçlular arasında olan IŞİD üyesi Neil Christopher Prakash hakkında Avustralya’nın talebi üzerine açılan iade davası Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Gazete Habertürk’ten Veysi İpek’in haberine göre kaldığı Gaziantep Cezaevi’nden SEGBİS üzerinden mahkemeye ifade veren Prakash, IŞİD tarafından kandırıldığını, örgütten ayrılıp Türkiye’ye kaçtığını iddia ederek, iade edilmemesini istedi.

Prakash, “Ben Müslüman biriyim. IŞİD’liler İslam devleti kurulacağını söyleyerek ikna ettiler. 2 yıl Musul, İdlib ve Menbic’te savaştım. Kobani yakınında yaralandım. Örgütün İslam’dan başka amaçlarının olduğunu fark ettim. Bu nedenle örgütten ayrıldım. Türkiye’ye giriş yaparken yakalandım. Korktuğum için kendimi Kamboçyalı Piseth Doung diye tanıttım. IŞİD’e katıldığım için pişmanım. Türkiye’de yargılanmak istiyorum. Avustralya’ya iade edilmek istemiyorum. Bir ülkeye gönderilmem gerekiyorsa, Müslüman bir ülkeye gönderin” dedi.

Duruşma 26 Aralık’a ertelendi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Her türlü terörü İslam'la ilişkilendirme hastalığı var'

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa