01 Kasım 2017 11:49

HDP Milletvekili Ziya Pir'e 11 ay 20 gün hapis cezası

HDP Diyarbakır Milletvekilli Ziya Pir'e, 'Saraya soytarı adayı' sözü sebebiyle 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

HDP Milletvekili Ziya Pir'e 11 ay 20 gün hapis cezası

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir hakkında kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile kapatılan DİHA, Azadiya Welat ve KURDÎ-DER'e  yapılan baskında aralarında gazetecilerin bulunduğu 32 kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek için Diyarbakır Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasında, gözaltı kararı veren savcıya hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada karar çıktı.

Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” suçu işlediği iddiasıyla 1 yıldan 2 yıla kadar hapsi istenen Pir katılmazken, avukatı hazır bulundu. İlk olarak savunma yapan Avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir, milletvekillerinin yasama dokunulmazlıklarının kaldırılmasının Anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirterek, müvekkilinin halen yasama dokunulmazlığının devam ettiğini söyledi. Yalçındağ Baydemir, HDP’li milletvekilleri hakkında açılan davaların hukuki değil siyasi olduğuna dikkat çekti.

‘HAKARET DEĞİL ELEŞTİRİ’

Hakaret suçunun oluşabilmesi için bir kişinin isminin açık şekilde belirtilmesi ve herkes tarafından anlaşılması gerektiğini vurgulayan Yalçındağ, müvekkili Pir’in davaya konu olan konuşmasında şikayetçi olan savcı Müstakim Türkyılmaz’a yönelik hakaret suçunu işlemediğini ifade etti. Polisin herhangi bir arama izni olmaksızın binaya girerek büroları dağıttığı ve burada çalışan 32 kişiyi darbederek gözaltına aldığını hatırlatan Yalçındağ Baydemir, müvekkilinin hukuka aykırı olan bu işlemi eleştirirken söylediği “Saraya soytarı adayı” sözlerinin hakaret değil, eleştiri amacıyla söylediğini dile getirdi.  Müvekkili hakkında "Hakaret ve tehditler havada uçuşmasına rağmen bununla ilgili herhangi bir yasal işlem yapılmadığını" da kaydeden Yalçındağ, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini, bunun aksinde verilecek kararın ifade özgürlüğü ve AİHS’nin ihlali olacağına belirtti.

CEZA ERTELENDİ

Savunmanın ardından kararını açıklayan mahkeme, HDP’li Pir’in “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret etmek” suçunu işlediği iddiasıyla 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Cezayı 5 yıl süreyle ertelenmesine karar veren mahkeme, Pir’in 5 yıl içinde benzer suçu kasten işlememesi durumunda mahkumiyet hükmünün ortadan kaldırılarak hakkında açılan davanın düşürülmesine karar verdi. 

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’da 28 Eylül 2015 tarihinde DİHA, Azadiya Welat, Aram Yayınları ve KURDÎ-DER’in bulunduğu binaya baskın düzenleyen polis “makul şüphe” gerekçesiyle DİHA, Azadiya Welat ve KURDÎ-DER çalışanı 32 kişiyi gözaltına almıştı. Polis baskının gerekçesi olarak AKP Diyarbakır İl Binası önünde akrep tipi polis aracına yönelik saldırıyı gerçekleştiren kişinin bu binaya kaçması gösterilmişti. Çalışanlar polis tarafından binanın en alt katına indirilerek kimliklerine ve telefonlarına el konulmuş, sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmıştı. Gözaltına alınan yakınlarının durumunu öğrenmek için baskının yapıldığı binanın önüne gelenler de polis saldırısıyla karşılaşmıştı. Polis araçlarına bindirilen 32 kişi, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüş, aynı gece serbest bırakılmıştı. KHK ile kapatılan Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin (ÖGC), gazetecilerin gözaltına alınmasını protesto etmek için 1 Ekim 2015’te Diyarbakır Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasına HDP’li vekil Ziyar Pir de katılmıştı. Pir’in burada yaptığı konuşmada, bina için arama ve gazeteciler hakkında gözaltı kararı veren nöbetçi Cumhuriyet Savcısı için “Saraya soytarı adayı” diyerek hakaret ettiği iddiasıyla dava açılmıştı. Soruşturma kapsamında 3 Ocak’ta Diyarbakır Adliyesi önünde gözaltına alınan Pir, savcılık ifadesi ardından serbest bırakılmıştı. (Diyarbakır/MA)

ÖNCEKİ HABER

Direnişteki Akkim işçileri: Mücadeleyi biz kazanacağız

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa