Gazeteci İnan Kızılkaya: Dayanışmanın sesi bize ulaştı

Serbest kalan kapatılan Özgür Gündem gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya Evrensel’e konuştu. 

01 Kasım 2017 11:38
Paylaş

Meltem AKYOL
İstanbul

441 gün özgürlüğünden mahrum bırakıldıktan sonra dün tahliye edilen Gazeteci İnan Kızılkaya Evrensel’e konuştu. Tutuklu bulunduğu süreci yorumlayan Kızılkaya, korsanvari bir hukuk işletildiğini ve bu yolla gazetecilerin mesleklerini yapmaktan vazgeçirilmeye çalışıldığını söyledi. Dayanışmanın önemine de dikkat çeken Kızılkaya, “O dayanışmanın o birlikteliğin belki sayı az olabilir ama sesinin çok gür çıktığını ve o sesin duvarları kırıp bize kadar ulaştığını da söyleyebilirim” dedi.

OHAL KHK’si ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile ilgili 16 Ağustos 2016’da İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından açılan davanın 5’inci duruşmasında 

Gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya 441,  İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ise 301 gün sonra dün tahliye edildi. 

Tahliyenin ardından Evrensel’e konuşan İnan Kızılkaya, tahliyelerine sevinemediklerini ifade ederek şunları söyledi: “Cumhuriyet davası da vardı ve oradaki gazeteci arkadaşların da özgürlüğüne kavuşabileceğine dair bir umut vardı fakat o gerçekleşemedi. O gerçekleşmeyince benle Kemal’in (Sancılı) hevesi biraz kursağımızda kaldı.”

Türkiye’de içerisi mi cezaevi, dışarısı mı cezaevi, tahlil etmenin çok zor olduğunu söyleyen Kızılkaya, “İkisi birbirine karışmış durumda” dedi.

‘KORSANVARİ BİR HUKUK VAR’

Gözaltı süreci ile birlikte 441 gün özgürlüğünden mahrum kalan Kızılkaya, “Türkiye’de arkasına yaslanabileceğimiz bir hukuk yok. Sadece Kürtler, Aleviler, sosyalistler açısından değil, sadece basın emekçileri açısından değil, toplum açısından da arkanızı yaslayabileceğiniz, kendinizi savunabileceğiniz bir hukuk yok. Dolayısıyla burada korsanvari bir şey var, maalesef adalet tu kaka edilmiş durumda” diye konuştu.

‘GAZETECİLİKTEN VAZGEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Kemal Sancılı ve İnan Kızılkaya
Kemal Sancılı ve İnan Kızılkaya tahliye edilirken

Sürecin intikamvari işlediğini söyleyen Kızılkaya, “Biraz insanların burnunu sürterek, açıkçası yaptığınız işten, mesleğinizden, sizi vazgeçecek noktaya getirmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla bu sistematik bir şey, sadece bana değil bütün gazetecilere yapılıyor bu aslında” dedi.

‘GAZETECİLERİN SESİ GÜR ÇIKIYOR’

Gazeteciler arasındaki dayanışmaya da özel dikkat çeken Kızılkaya şunları söyledi: “Gazetecilerin sesinin çok gür çıktığını söyleyebilirim. Ben içerideyken, hem ben, hem diğer gazeteci arkadaşlarım açısından, aldığım bilgiler o şekilde. O dayanışmanın, o birlikteliğin belki sayı az olabilir ama niteliğinin çok iyi olduğunu, o sesin çok gür çıktığını ve o sesin duvarları kırıp bize kadar ulaştığını da söyleyebilirim. Bu anlamda dayanışma gösteren herkes, belki görevlerini yaptılar ama, ben de onlara müteşekkirim. O ses emin olun herkese güç veriyor. Düşüncesinden dolayı haksız yere hapsedilenlere korkunç bir güç ve enerji veriyor. O anlamda herkesin, sizin gazeteniz Evrensel’in, Demokrasi’nin, Cumhuriyet’in BirGün’ün ve diğer muhalif demokratik sol basının bu konudaki çabası hakikaten takdire şayan.”

CEZAEVİNDEKİ GAZETECİLERE DİKKAT ÇEKTİ

Cezaevinde bulunan diğer gazetecilerin durumuna da dikkat çeken Kızılkaya, “Biz biraz göz önünde olan gazetecileriz, o anlamda sesimizi en zor koşullarda bile bir parça dışarıya duyurabildik. Ama çok daha kötü koşullarda olan çok fazla insan, çok fazla gazeteci var. Bunların koşulları çok daha zor, iletişim olanakları çok daha sınırlı. Bunu özellikle söylemek istiyorum, kamuoyunun buna dikkatini çekmesi gerektiğini düşünüyorum. 

HASTA TUTUKLULAR İÇİN ÇAĞRI

Son olarak cezaevindeki hasta tutukluların durumuna dikkat çeken Kızılkaya, “Cezaevinde adli olsun, siyasi olsun, görüşü ne olursa olsun, hasta olan, yaşamını orada idame ettiremeyecek olan tutukluların serbest bırakılması lazım. Kamuoyu bu konuda duyarlılık göstermeli” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Malatya'da üretici 2 milyon kayısı ağacını kesti

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...