01 Kasım 2017 10:45

'Kobanê'de direniş barbarlığı yendi'

Kobanê'de IŞİD kuşatmasının yenilgiye uğratılmasının yıl dönümü olan 1 Kasım'da, direnişi yakından takip edenler 3 yıl önce yaşananları hatırlattı.

Paylaş

IŞİD'in Kobanê'ye yönelik 135 günlük kuşatmasının yenilgiye uğratılmasının 3. yılında konuşan HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, "İnsanlık tarihinin süzgecinden geçmiş bütün değerler Kobanê sürecinde açığa çıktı" dedi.

Mezopotamya Ajansı'na konuşan Ayhan, Kobanê sürecinin Ortadoğu başta olmak üzere Kürtler açısından bir kırılma noktası olduğunu söyledi.

Ayhan, “Kürtlerin dört parça Kürdistan’daki birlikteliğini, beraberliğini, direniş gücünü, açığa çıkaran bir süreç olmaktan öte, Türkiye başta olmak üzere dünyadaki bütün halkaları bir araya getiren çok önemli bir süreçti” dedi.

Kobanê’nin Stalingrad’a benzetildiğini hatırlatan Ayhan, “Nasıl ki İkinci Dünya Savaşında Stalingrad’da faşizm büyük bir yenilgi yaşayıp orada bir kırılma noktası gerçekleşmişse, Kobanê’de de açığa çıkarılan o direniş, o mücadele ruhu faşizmi barbarlığı yenmiş ve orada gelişimini ve ilerlemesini engellemiştir. Ortadoğu’da Kürtlerin öncülüğünde yürütülen ve Suriye’nin federal olmasıyla zirveleşen bir ruh, bir çözüm söz konusuysa, bunun en büyük dönemeçlerinden biri de Kobanê’de ortaya konulan direnişti” ifadesini kulandı.

Sınırın diğer tarafında savaş sürerken Suruç’ta halklarla birlikte mücadelenin bir parçası olmaya çalıştıklarını sözlerine ekleyen Ayhan, dayanışma ve birlik ruhunun ciddi bir pratik ortaya koyduğunu, bu nedenle insanların sürekli Suruç’a geldiğini hatırlattı: "Bu anlamda değerlendirdiğimizde aslında insanlık tarihinin süzgecinden geçmiş bütün değerler abartı olmamakla beraber Kobanê sürecinde açığa çıktı. Yardımlaşma, dayanışma, özgürlük değerleri etrafında bir araya gelme, değişik halkların, değişik inançların birlikteliği, beraberliği ve Kobanê direnişi etrafında kenetlenmesi de bu süreçle birlikte gerçekleşti. Buradan hareketle kendisindeki o direniş ruhu sonrasındaki gelişmelere aktardı ve sonrasında yaşanan gelişmelerle kendisini gösterdi. Sonrasında 1 Kasım 'Dünya Kobanê Günü' ilan edildi. Bu günün ilan edilmesinin en büyük nedeni oradaki direniş ruhunun temsil ettiği değerlerdir.” 

'DİRENİŞİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ KADINLAR YAPTI'

IŞİD'in Ortadoğu olmak üzere tüm dünya halklarını kaosa sürüklemek için bir proje olarak öne sürüldüğünü ifade eden Ayhan, “Bu proje dünyayı cehenneme çevirme projesiydi. Şayet Kobanê direnişi olmasaydı, o saldırıların önünde bir duruş gerçekleşmemiş olsaydı, bugün dünya ile beraberinde Ortadoğu çok farklı olacaktı. Bu açıdan Kobanê direnişinin tarihte olan rolünü iyi tespit etmek gerekiyor. Öte yandan Kobanê direnişinin öncülüğünü kadınlar yaptı. Hepimiz biliyoruz ki ‘Kobanê düştü düşecek’ denilirken, savunma hattında en önde kadınlar savaştı. Kobanê direnişinin bir kadın direnişi olduğunu söylemek mümkün” dedi.

SURUÇ AİLELERİ: ÇOCUKLARIMIZIN HAYALİNİ KURDUĞU YAŞAMA TANIKLIK EDECEĞİZ

1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nün insanlık tarihi adına simge olduğunu belirten Suruç Aileleri İnisiyatifi Sözcüsü Hacer Elçi, “Bir gün oraya gideceğiz ve çocuklarımızın hayalini kurduğu yaşama tanıklık edeceğiz” dedi.

Suruç saldırısından yaralı kurtulan Yasin Can ise Kobanê zaferinin kirli yaşam karşısında insanlığı temsil ettiğini söyledi.

Kobanê'ye destek götürmek için yola çıkan 33 genç, 20 Temmuz'da Suruç'ta IŞİD'in düzenlediği bombalı saldırıda hayatını kaybetmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP Milletvekili Zeydan’a verilen 8 yıllık ceza bozuldu

SONRAKİ HABER

Samilerin hak mücadelesi Yüksek Mahkemede

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...