01 Kasım 2017 10:11
Son Güncellenme Tarihi: 03 Kasım 2017 11:18

Şile açıklarında batan gemide 4 cansız bedene ulaşıldı

Şile açıklarında batan 'Bilal Bal' isimli kargo gemisindeki 11 kişiden 4'ünün cesedine ulaşıldı.

Paylaş

Şile açıklarında 1 Kasım'da batan Türkiye bayraklı “Bilal Bal” isimli kargo gemisinde bulunan 11 kişiden 4'ünün cansız bedeni bulundu.

Şile açıklarında, Gemlik'ten aldığı demir cevheri yükünü Karadeniz Ereğli'ye götüren 78 metre uzunluğundaki “Bilal Bal” isimli geminin yeri tespit edildi. Demsa Denizcilik'e ait geminin mürettebat sayısı 11'di.

11 MÜRETTEBATIN İSİMLERİ

Batan gemideki 11 mürettebatın isimleri şöyleydi:

Süvari Refik Telci, İkinci Kaptan Cüneyd Yedican, Başmakinist Ali Doğan, İkinci Makinist Hüsamettin Yazıcı, usta gemiciler Mert İlkmen ve Nihat Küçük, gemici Nedim Alicem, yağcılar Sabri Yıldırım ve Engin Selçuk ile aşçı Vedat Odabaşı ve Aşkın Küçük.

1 KASIM'DA BATTI

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, saat 04.25'te “Artur” isimli gemiden Şile açıklarında üzerinde “Bilal Bal” yazılı can salı ve filika görüldüğü ihbarı üzerine harekete geçti. Kıyı Emniyeti'ne ait 3 bot ve bir Sahil Güvenlik botu bölgeye sevk edildi. 

Olay yerine ulaşan ekipler yüzeyde "Bilal Bal" yazılı can simidi ile "Orapin 4" yazılı şişme can salı buldu. Bunun üzerine geniş çaplı arama-kurtarma çalışması başlatıldı.  Çalışmalara Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı kurtarma botları, Sahil Güvenlik botları ve Sahil Güvenlik'e ait bir helikopter katılıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan da destek istendiği öğrenildi.

Gemiden alınan SOS sinyalinin ardından bölgeye kurtarma ekipleri gönderilmişti. Geminin filikası ön bölümü suya batmış halde, can yelekleri de su yüzeyindeydi.

Şile
Gemicilerin yakınları kıyıda bekliyor.

BAŞBAKAN YILDIRIM: KARADENİZ'İN KUZEYİNDE BİR KOSTERİMİZ BİLİNMEYEN BİR NEDENLE BATMIŞTIR

Başbakan Binali Yıldırım Şile açıklarında kaybolan gemiyle ilgili konuştu. Başbakan Yıldırım, "Maalesef Karadeniz'in kuzeyinde bir kosterimiz bilinmeyen bir nedenle batmıştır. 11 personeli arama kurtarma çalışmaları sürüyor. İnşaallah personele sağ sağlim ulaşırız. Ben bir kez daha bu olaydan dolayı da gemide bulunan personelin yakınlarına geçmiş olsun diliyorum. Arama kurtarma çalışmaları inşaallah başarıyla tamamlanmış olur" dedi. 

SAHİL GÜVENLİK'TEN KAYIP GEMİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Şile açıklarındaki gemiyle ilgili açıklamasında Gemlik limanından Karadeniz Ereğli limanına dökme demir taşıyan 78,5 metre boyunda "Bilal Bal" isimli gemiden sabah saatlerinde tehlike sinyali alındığı belirtildi.

Şile'nin 7 mil açığında sinyal alınan gemiye ve personeline ulaşılamadığı belirtilen açıklamada, "Gemide Türk vatandaşı 10 mürettebat vardır. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından arama kurtarma faaliyeti icra etmek üzere; 1 Sahil Güvenlik Uçağı, 1 Sahil Güvenlik Helikopteri ve 3 Sahil Güvenlik Botu görevlendirilmiştir" denildi.

Açıklama şöyle devam etti: "İcra edilen arama faaliyetlerinde, Şile sahiline 7 mil mesafede ve 88 metre derinlikte battığı tespit edilen gemiye ait olduğu değerlendirilen can simidi, can salı, filika ve lastik kurtarma botu bulunmuştur. Arama Kurtarma faaliyetlerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün 5 kurtarma botu da iştirak etmektedir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığından da, insansız denizaltı görüntüleme ve tespit cihazı (ROV) destekli bir denizaltı kurtarma gemisi talebi yapılmıştır. Arama kurtarma faaliyetlerine halen devam edilmektedir" (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nuriye Gülmen'in babası: İnsan evladını görmek istemez mi?

SONRAKİ HABER

Bolivya’da yaşamını yitirenlerin sayısı 23'e yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa