01 Kasım 2017 08:09

Eşcinsel Oyunları'nın ilk Asyalı ev sahibi Hong Kong olacak

Hong Kong, ABD ve Meksika'dan adayları geride bırakarak 2022 Eşcinsel Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hak kazandı.

Eşcinsel Oyunları'nın ilk Asyalı ev sahibi Hong Kong olacak

Paylaş

ABD'nin başkenti Washington DC ve Meksika'nın Guadalajara şehrini geride bırakan Hong Kong, Eşcinsel Oyunları'na ev sahipliği yapan ilk Asya kenti olmaya hazırlanıyor.

2022 Eşcinsel Oyunları'nı düzenleme hakkının bir Asya kentine verilmesiyle bölgedeki eşcinsel haklarının gelişimine katkıda bulunması umuluyor.

Eşit Haklar Komisyonu Başkanı Alfred Chan, konuya dair yaptığı açıklamada "Bu, Hong Kong ve aynı zamanda ayrımcılığa karşı mücadele için çok önemli bir adım" dedi.

Hong Kong'da LGBTİ'lere yönelik ayrımcılık halen güçlü durumda. Cinsel ayrımcılığa karşı bir yasal koruma bulunmuyor ve eşcinsel evlilikler de tanınmıyor. Hong Kong yönetimi Reuters'e yaptığı açıklamada "Eşit hakları, kapsayıcılığı ve karşılıklı saygıyı içeren kültürel değerlere sahip bir toplumu güçlendirmeyi hedeflediklerini" belirtti.

Eşcinsel Oyunları, 1982'de ABD'nin San Francisco kentinde başlayan sportif ve kültürel bir etkinlik. 2018'de 10. Eşcinsel Oyunları Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak. Oyunların katılımcılarının eşcinsel olması zorunluluğu bulunmuyor.

2022 Hong Kong'a 15 binden fazla kişinin katılması bekleniyor. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

'Anaokulu öğrencilerine iç çamaşırı kontrolü' iddiası

SONRAKİ HABER

Silvan Emniyet Müdürü 'izinsiz kazı yapmak' suçundan tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa