02 Ağustos 2012 14:04

Tüccar samanı stoklayınca olan köylüye oldu

MUŞ’un Varto ilçesinde havyancılıkla geçimini sağlayan köylüler bu yılın kurak geçmesinden dolayı ot sıkıntısı yaşayınca Muş-Varto karayolunun kenarında bulunan diken ve otları toplayarak, patos makinesinde saman haline getiriyor.Karayolu kenarındaki dikenleri toplayan köylülerden Nazım Bingöl, “Bu yıl kuraklık old

Tüccar samanı stoklayınca olan köylüye oldu
Paylaş

MUŞ’un Varto ilçesinde havyancılıkla geçimini sağlayan köylüler bu yılın kurak geçmesinden dolayı ot sıkıntısı yaşayınca Muş-Varto karayolunun kenarında bulunan diken ve otları toplayarak, patos makinesinde saman haline getiriyor.
Karayolu kenarındaki dikenleri toplayan köylülerden Nazım Bingöl, “Bu yıl kuraklık olduğundan dolayı ot sıkıntısı yaşadık. Ot olmadığı için karayolu kenarındaki diken ve otları akan trafikte hayatımızı hiçe sayarak topluyoruz. Ot samanının tonu ise 1000 lira civarında. Fiyatların bu denli artmasının nedeni zengin tüccarların piyasadaki samanları satın alarak fiyatlarını yükseltmesi. Tarım bakanlığından bu olaya el atmasını istiyoruz” dedi.
Remzi Maral adlı köylü ise “Biz burada kışın hayvanlarımız aç kalmasın diye hayatlarımızı tehlikeye atarak dikenleri topluyoruz. Zenginler piyasadaki samanları alarak stok yapmışlar. Samanın tonu 800 lira ile 1000 lira arasında değişiyor. Hayvanımız aç ne yapalım bu dikeni de toplamasak hayvanlarımız kışın ölecek” diye konuştu. (MUŞ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Şemdinli insan haklarına kapalı!

SONRAKİ HABER

DTK: Kürtler yargı yoluyla teslim alınamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...