31 Ekim 2017 22:54

İlk yıldızlar arası ziyaretçi görüntülendi

Uzay bilimcilerin keşfettiği ve A/2017 U1 adını verdikleri gök cisminin Dünya’dan gözlemlenebilen ilk yıldızlar arası ziyaretçi olduğunu düşünülüyor.

İlk yıldızlar arası ziyaretçi görüntülendi

Paylaş

ABD’li uzay bilimciler, Güneş Sistemi’nde bu ay başında A/2017 U1 adını verdikleri gizemli bir gök cismi tespit etti. Bilim insanları, Güneş Sistemi’nde ilerleyen asteroid ya da kuyruklu yıldız olduğu düşünülen gök cisminin başka bir galaksiden geldiğini tahmin ediyor. Ve bilim insanları, bu cismin Dünya’dan gözlemlenebilen ilk yıldızlar arası ziyaretçi olduğunu düşünüyor.

OLAGAN DIŞI YÖRÜNGESİ FARK ETTİRDİ

400 metre çapındaki cisim, bilim insanları tarafından olağandışı yörüngesi nedeniyle hemen fark edildi çünkü Lyra yıldız sistemi yönünden gelen gök cismi, Güneş’in etrafında turlayan gezegen ve diğer asteroidlerin eliptik düzleminin hemen üzerinde yer alıyor. Gök cismi, 14 Ekim’de 15 milyon millik bir mesafede Dünya’ya en yakın konumuna ulaştı.

 NASA bilim insanlarından Davide Farnocchia, “Oldukça hızlı hareket ediyor ve yörüngesine bakınca Güneş Sistemi’nin dışına doğru yol aldığını ve geri gelmeyeceğini güvenle söyleyebiliriz” dedi. Astronomlar A/2017 U1 adlı gök cismini teleskoplarla izliyor ve elde edilen veriyi, yıldızlar arası bu ziyaretçinin kökenini ve yapısını öğrenmek amacıyla kullanmayı umut ediyorlar.

Gök cisminin, Dünya’dan gözlemlenen bu tarzda ilk yıldızlar arası ziyaretçi olduğu resmi olarak onaylanırsa, verilecek isim, Uluslararası Astronomi Birliği tarafından kararlaştırılacak. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İklim değişikliği 1 milyar insanı göçe zorlayabilir

SONRAKİ HABER

Hatay'da inşaattan düşen Suriyeli işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa