31 Ekim 2017 20:13

'Çocuklarımızı kendi dilleri ile büyütmeliyiz'

KURDİ-DER Eğitmeni Xecê Kiye ve Yazar Qahir Bateyî bölgedeki okullarda Kürt öğrencilere yönelik baskıya tepki gösterdi.

'Çocuklarımızı kendi dilleri ile büyütmeliyiz'

Paylaş

Son günlerde bölgedeki devlet okullarında Kürtçeye yönelik tahammülsüzlüğe ve öğrencilerin Kürt kimliğine yönelik baskıya dair birçok olay yaşandı. Diyarbakır’da bir öğretmenin sınıfta MHP propagandası yapması, Siirt’te anaokulu çocuklarının yüzüne ay yıldız çizilmesi ve Şırnak’taki bir okulda Kürtçe konuşulmasının yasaklanması bu olaylardan bazıları. Yaşananları Mezopotamya Ajansı'na değerlendiren kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (KURDİ-DER) Eğitmeni Xecê Kiye ve Kürt Dil Araştırmacısı Yazar Qahir Bateyî asimilasyon politikasının geçmişten günümüze kadar sürdüğüne dikkat çekti.

KÜRTÇENİN KENDİNİ KORUMASINDA ANNELERİN ROLÜ BÜYÜK

Kürt dili üzerindeki asimilasyonun boşa çıkarılması için ebeveynlere büyük görev düştüğünü dile getiren Xecê Kiye, bunun öncülerinin de anneler olduğunu söyledi. Kiye, “Evlerimiz çocuklarımız için birer okul olmalıdır. Cumhuriyet döneminden son yıllara kadar Kürtçe eğitim veren okullar olmadı. Buna rağmen Kürt dili günümüze kadar kendini koruyabildi. Bu annelerimizin direnişi sayesinde olmuştur” dedi. 

KÜRTÇE ÜZERİNDEKİ BASKININ ÖZÜ DEĞİŞMEDİ

20 yıldır Kürt dili üzerinde çalışmalar yaptığını söyleyen Sîtav Yayınevi’nin sahibi Yazar Qahir Bateyî ise, devletin Kürt dili üzerine uyguladığı asimilasyon stratejisinin değişmediğini belirtti. Bugün bazı yerlerde Kürtçe isimlerin kullanılıyor olması veya üniversitelerde Kürtçe bölümlere yer verilmesinin baskı stratejisini değiştirmediğini vurgulayan Bateyî, atılan adımların da hiçbir yasal güvencesinin olmadığını söyledi. 

Devletin eskiden Kürtçeyi zor kullanarak yasakladığını hatırlatan Bateyî, şimdi ise bu yasağın modern yöntemlerle yapıldığını ifade etti. Bu dönemki asimilasyon politikasının daha sistemli ve derin olduğunu vurgulayan Bateyî, “Kürt dili asimile olsun, Kürt çocukları asimile olsun diye hiçbir dönem devlet bu kadar stratejik yaklaşmamıştı” iddiasında bulundu. 

‘KÜRTÇE YAŞAMALIYIZ’

Teknolojik gelişmelerle birlikte günlük yaşamda sık kullanılmayan dilin daha hızlı asimilasyona uğradığını belirten Bateyî, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürt dilini yok etmek için geliştirilen stratejiye karşı, biz ve siyasetçilerimiz bir strateji geliştiremedik. Kürt dilinin bu kadar baskı altında olmasının nedenlerinden birisi de siyasetçilerimizdir. Siyasetçilerimiz, politikalarını kendi dillerinde değil de Türkçe yapıyorlar. Çocuklarımızın isimleri Kürtçe ama dilleri Türkçedir. Devlet de bu yüzden Kürt dili üzerine uyguladığı stratejiyi değiştirmiyor.”

Dil üzerindeki baskılara karşı herkesin kendi cephesinden mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Bateyî, “Yaşamımızı Kürtçe olarak yaşamalıyız. Çocuklarımızı kendi dilleri ile büyütmeliyiz. Kürtçe kitap, gazete okuyup, Kürtçe yayın yapan televizyonları izlemeliyiz ve izletmeliyiz. Her yerde Kürtçe konuşarak bu asimilasyon politikalarını boşa çıkarabiliriz” dedi. (Van/MA)

ÖNCEKİ HABER

Feyruz ve bebeğinin öldüğü hastanede bir skandal daha!

SONRAKİ HABER

İskenderun’da Suriyeli inşaat işçisi iş cinayetinde hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa