31 Ekim 2017 18:58
Son Düzenlenme Tarihi: 01 Kasım 2017 17:47

Bir çakıl taşının bile özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz!

Zonguldaklı maden işçileri madenlerin özelleştirilmesinin önünü açan torba tasarıya geçit vermemekte kararlı. (Fotoğraf: Arşiv)

Bir çakıl taşının bile özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz!

Paylaş

Maden işçileri, madenlerin özelleştirilmesinin önünü açan torba tasarıya geçit vermemekte kararlı. Genel Maden-İş (GMİS), Zonguldak’ta örgütlü olduğu madenleri dolaşarak özelleştirmenin önünü açan torba yasanın 58. maddesi hakkında işçileri bilgilendirmeye devam ediyor. GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ile sendika yöneticileri Üzülmez Müessesesi, Kozlu Müessesesi, Amasra Müessesesi ve Karadon Müessesesi Gelik İşletmesi’nin ardından dün de TTK Karadon Müessesesi Kilimli İşletmesinde maden işçilerine bilgi verdi.

Madren işçileri sendikacıları, “Madenler bizimdir bizim kalacak”, “TTK’ye uzanan eller kırılsın”, “Madenci feneri sönmeyecek” sloganlarını attılar.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci de TTK’nin bir çakıl taşının dahi özelleştirilmesine izin vermeyeceklerini ve bu konuda kararlı olduklarını vurguladı. 

YENİ EYLEMLER YOLDA

Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) göz göre göre zarara sürüklendiğine, Kurumun işçi sayısı ve üretimi düşerken kömür ithalatının arttığına, her yıl 4-5 milyar doların dışarıya gittiğine dikkat çeken Demirci; “Torba Yasa Tasarısı içerisine madenlerimizi de koydular. Ekonomik krizin bedelini bize canımızla ödetmek istiyorlar. Karadon, Kozlu, Soma, Ermenek ve diğer faciaları unuttuğumuzu sanıyorlar. Bize yeniden Soma Modeli’ni, hatta daha ağırını dayatıyorlar” dedi. Demirci tasarının geri çekilmemesi halinde Meclis Genel Kuruluna  geldiğini yeni eylemler yapacakları uyarısında bulundu. Demirci, “Gözünüz, kulağınız sendikanızda ve temsilci arkadaşlarımızda olsun” diye konuştu

(ZONGULDAK)


Madenlere ‘devlet erkanı’ çıkartması

devlet erkanından maden ziyareti

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, beraberinde İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, İl Jandarma Komutanı Albay Gökhan İnan, TTK Genel Müdür Vekili Kazım Eroğlu ve İl Müftüsü Rüstem Can ile birlikte TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü Asma İşletmesinde incelemelerde bulundu. İlk kez maden ocağına ineceğini anlatan Vali Çınar, gazetecilerin torba yasa tasarısının 58’inci maddesiyle TTK’nin özelleştirileceği iddialarını yönelik soru üzerine, “Bize gelen herhangi resmi bilgi, bir karar yok” dedi. İşçilerin torba yasa tasarısıyla ilgili endişeleri olduğunu dile getiren Çınar, devam etti: “Biz haklarını aramalarının, endişelerini dile getirmelerinin çok haklı bir davranış olduğunu söyledik. Öncelik burada çalışan işçi arkadaşlarımızın mağdur edilmemesi. Hep beraber bakıp, takip edip fikirlerimizi söyleyip sonucu göreceğiz.” (ZONGULDAK)

ÖNCEKİ HABER

Polimer Çuval iflas etti, fatura işçiye kesildi

SONRAKİ HABER

Adana'da bir erkek tartışma bahanesiyle eşini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa