31 Ekim 2017 03:10
Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ekim 2017 08:20

‘Cumhurbaşkanlığı seçimi 15 Temmuz 2018'de' iddiası

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi Cumhurbaşkanlığı seçiminin 15 Temmuz 2018’de yapılmasının konuşulduğunu yazdı.

‘Cumhurbaşkanlığı seçimi 15 Temmuz 2018'de' iddiası

Paylaş

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi, 29 Ekim Resepsiyonu'nda konuşulanları yazdı. Selvi köşesinde Cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene alınıp 15 Temmuz 2018’de yapılmasının düşünüldüğünü yazdı. Selvi ayrıca AKP'nin Atatürk'ü, Cumhuriyet'i önemseyen yeni bir seçmen profiline yöneldiği yorumunu yaptı.

Abdulkadir Selvi'nin "Seçim hesabı ve yargıda iklim değişikliği" başlıklı yazısından bir bölüm:

'CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN 15 TEMMUZ 2018'DE YAPILMASI KONUŞULUYOR'

"29 Ekim resepsiyonu için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tam anlamıyla iğne atsanız düşecek yer yoktu. AK Partililer kendi aralarında belediye başkanlıklarındaki değişimi konuşuyordu. Biri kulağıma eğilip, "Erken seçim yok diye yazıyorsun ama Cumhurbaşkanlığı seçiminin yerel seçimlerden önce yapılması konuşuluyormuş. Tarih olarak 15 Temmuz 2018 üzerinde duruluyor"dedi. Her ne kadar kulağıma söylense de hemen yanımızdaki milletvekili, "Anayasa değişikliği gerekli" diye itiraz edince, kaynağım "MHP ile AK Parti'nin sayısı ona yetiyor" dedi. Orada hemen AK Parti ile MHP milletvekillerinin sayısını topladık, yetiyordu. Peşinen ifade edeyim,seçimlerin normal zamanında yapılacağı düşüncesindeyim. Çünkü Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 50 artı 1 alacağı tablonun sağlama alınması gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Erken seçim diyorlar, seçimin tarihi belli. Her şey tıkırında giderken, neyin erken seçimini istiyorsun?" dedi. Buna rağmen yine de "Bende öyle bir bilgi yok" demekle yetindim. Demirel boşuna söylememiş, "Siyasette 24 saat bile çok uzun bir süredir" diye, neme lazım."

'CUMHURİYET VE ATATÜRK VURGULARI DAHA GÜÇLÜYDÜ'

"Resepsiyonun başında 29 Ekim'den 15 Temmuz'a bir görsel sunum yapıldı. 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'i kuran millet,15 Temmuz'da da demokrasiye sahip çıktı teması işlendi. Atatürk'ten Menderes'e, Özal'a ve Erdoğan'a uzanan bir siyasi çizgi ortaya konuldu. ‘AK Parti, Atatürk'ü mü keşfetti' tartışmalarına zemin teşkil etmesini arzu etmem ama bu kez Cumhuriyet ve Atatürk vurguları daha güçlüydü. Belli ki Erdoğan sadece MHP'yle yakınlaşma adına bunu yapmıyor. Atatürk'ü, Cumhuriyet'i önemseyen yeni bir seçmen profiline yöneliyor."

"Resepsiyondan ayrılırken Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün koltuğunun altında bir dosya ile hızla salona giriyordu. "Sayın Bakan, dosya bende kalabilir, siz yorulmayın" dememe rağmen tebessüm etmekle yetindi. Bu telaşın nedenini öğrenemedim. Ama yargıda önemli değişiklikler oluyor. Tutuklu gazeteciler ve aydınlar konusunda iklim değişiyor, normalleşme yönünde adımlar atılıyor. Şimdilik sadece bu kadarını söyleyebilirim. (HABER MERKEZİ)

KÖŞENİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 

ÖNCEKİ HABER

Yeni pasaportlar kart şeklinde üretilecek

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa