30 Ekim 2017 19:17
Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ekim 2017 12:29

Bülent Tezcan: Savcı, Bozdağ’ı tekzip etti

CHP'li Bülent Tezcan hakkında 'Erdoğan faşist diktatördür' sözü sebebiyle soruşturma başlatıldı. Tezcan, yaşananları Evrensel'e değerlendirdi.

Bülent Tezcan: Savcı, Bozdağ’ı tekzip etti

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı, “Faşist diktatör” sözleri sonrası CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bülent Tezcan hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Tezcan hakkında soruşturma başlattı. Gelişmeleri Evrensel’e değerlendiren Tezcan, bu tehdit ve saldırıların bile Türkiye'nin demokrasi ile değil, faşist diktatörlükle yönetildiğini gösterdiğini ifade etti. Tezcan, Hükümet Sözcüsü Bozdağ'ın “Diktatör denilebilmesi diktatörlük olmadığının ispatı” şeklindeki açıklamaya da “Dün bunu söyledi, bugün talimatla soruşturma açılıyor. Bir siyasi ifadeyi savcı eliyle soruşturmak hangi rejimdir? Savcı Bozdağ'ı tekzip etti” yanıtını verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a “Faşist diktatördür” diyen CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan hakkında soruşturma başlattı. Tezcan, Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle adli kontrol şartı uygulanıp, yurt dışına çıkış yasağı getirilen Tekirdağ'ın Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'a destek vermek için kente gelmiş ve yaptığı konuşmada, “Şimdi Ekrem başkan bu lafı dedi- demedi ben onu bilmem. Ama Tekirdağ meydanında ben söylüyorum Recep Tayyip Erdoğan, faşist diktatördür” demişti. Ardından Hükümet Sözcüsü Belir Bozdağ CHP'li Tezcan'a “Bu büyük bir edepsizliktir, büyük bir ahlaksızlıktır, büyük bir terbiyesizliktir, büyük bir seviyesizliktir”, “Türkiye'de tek faşist parti Cumhuriyet Halk Partisidir” sözleriyle yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Bülent Tezcan hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Tezcan hakkında soruşturma başlattı.

'CEZAEVLERİ DİKTATÖRE KARŞI ÇIKANLARLA DOLU'

Gelişmeleri değerlendiren Bülent Tezcan, söze “Mücadeleye devam” diyerek başladı. “Dört bir yandan süren saldırıların ülkenin faşist diktatörlükle yönetildiğinin bir ifadesi olduğunu” belirten Tezcan, yandaş medyadan hükümet sözcülerine ve en son yargının da işin içine sokularak her türlü farklı sesin, muhalif sesin korkutulmak istendiğini söyledi. Tezcan, “Bu tehditler ve saldırıların bile Türkiye'nin demokrasi ile değil faşist diktatörlükle yönetildiğini gösterdiğini” ifade etti. Tezcan, “Onların demokrasiden, diktatörlükten ne anladığını merak ediyoruz. Sanıyorlar ki diktatörlükte karşı çıkan herkesin kafası gidiyor. Oysa tarihte de örnekleri olduğu gibi cesaretli insanlar çıkıp mücadele ediyorlar. Türkiye cezaevleri de diktatöre karşı çıktığı için hapis yatan insanlarla doludur”dedi.

'TALİMATLA SORUŞTURMA AÇILIYOR'

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın “Türkiye'de de herhangi bir faşistin ve diktatörün bulunmadığının en büyük ispatı Sayın Tezcan gibi birisinin çıkıp bugün bu terbiyesizliği, edepsizliği yapmaya cüret etmesi ve yapmasıdır” sözlerine karşın soruşturma açılmasını nasıl değerlendirdiğini sorduğumuz Tezcan, “Dün bunu söyledi, bugün talimatla soruşturma açılıyor. Bir siyasi ifadeyi savcı eliyle soruşturmak hangi rejimdir? Savcı Bozdağ'ı tekzip etti. Demek ki konuşturmamak için gereğini yapıyorlar” dedi.

BOZDAĞ: ERDOĞAN'A DİKTATÖR DEMEK EDEPSİZLİKTİR

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Bülent Tezcan’ın ‘Erdoğan faşisttir diktatördür’ sözlerine “edepsizliktir” diye yanıt verdi. Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur’un AKP’den ve belediye başkanlığı görevinden istifasına ederken söylediği “tehdit edildim” sözlerine ilişkin de “Varsa öyle bir şey yargıya gitsin” dedi. 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. 

BÜLENT TEZCAN’A: TEK FAŞİST PARTİ CHP’DİR

Bozdağ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın “Recep Tayyip Erdoğan, faşist diktatördür” sözlerine, “Bu bir edepsizliktir” diyerek tepki gösterdi. Bozdağ şöyle konuştu: “Bu büyük bir edepsizliktir, büyük bir ahlaksızlıktır, büyük bir terbiyesizliktir. Buradan şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki Türkiye’deki tek faşist parti CHP’dir. Geçmişine, faşist partilerle ilişkilerine baktığınızda bu açık ortadır. Nazi Almanyası ile Mussolini İtalyasi ile çok yakın ilişkileri olduğu bilinmektedir. Nazi Partis’nin marşı CHP’nin yemekhanesinde çalmıştır. Onlar da bu marşları dinleye dinleye yemek yemişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin faşist bir devlet olmadığının ve Türkiye’de bir faşistin bulunmadığının en büyük ispatı sayın Tezcan gibi birinin çıkıp bu edepsizliği yapmasıdır. Türkiye’de bir faşist olsaydı Bülent Tezcan böyle bir cümle sarf edemezdi. bu bile Türkiye’de faşist diktatörlüğün olmadığı en büyük ispatıdır.

EDİP UĞUR’UN TEHDİT EDİLDİĞİNİ SÖYLEMESİYLE İLGİLİ ‘YARGIYA GİTSİN’ DEDİ 

Bozdağ, Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un istifasını ve istifa ederken ailesinin bile tehdit edildiği açıklamalarına “AK Parti’nin kimseyi tehdit etmesi kabul edilemez. Ama varsa öyle bir şey yasal yollar açıktır” diye değerlendirdi. Bozdağ şöyle konuştu: “Sayın Uğur’un partiden de istifa etmesi kendi bireysel tercihidir. Ona dair söyleyecek bir şeyimiz yok. AK Parti’nin kimseyi tehdit etmesi kabul edilemez. Ama varsa öyle bir şey yasal yollar açıktır. Bunu da kendisi değerlendirsin.”

Bozdağ, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yapılan bağımsızlık referandumundan sonra yaşanan gelişmelere ilişkin soruya şu yanıtı verdi:
“Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin aldığı referandum kararı gayrimeşru bir karardır. Bu karar bölgeyi daha büyük sıkıntılara sokacak bir karardı. Gelinen noktada ortaya çıkan sonuçlar gösteriyor ki bu büyük bir yanlıştır. Yanlış hesap Ankara’dan Bağdat’tan Tahran’dan döndü. Barzani’nin yaptığı hatalarla yüzleşmesi şarttır. Referandumun iptal edilmesi şarttır. Barzani parti başkanlığından ayrılmadı. Yönetim başkanlığından istifa etti. Barzani ortaya çıkan fotoğraf karşısında önce referandumu dondurmak zorunda kalmıştır. Başka zorluklar yaşadığını da biz biliyoruz.”
Bozdağ, soru üzerine TEOG yerine getirilecek yeni sistem ve taşeron işçilerle ilgili bir düzenlemenin, toplantıda gündeme gelmediğini söyledi. Bozdağ, 16 Nisan referandumuyla yapılan Anayasa değişikliğinin ardından çıkarılması beklenen uyum yasalarıyla ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirtti.

Yaz saati uygulamasıyla ilgili bir soru üzerine Bozdağ, “Bakanlar Kurulumuz, Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararına uygun bir düzenleme yaptı. Geçen sene yapılan uygulama bu yıl da devam etmektedir. Bununla ilgili torba yasaya da bir madde ekledik. Artık Bakanlar Kurulu kararı olmadan da düzenleme yapılabilecek. (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Cağaloğlu Anadolu Lisesi okul aile birliği odası kapatıldı

SONRAKİ HABER

Müjdat Gezen: Suçumun ne olduğu söylenmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa