30 Ekim 2017 18:20

'IKBY'de başkanlık seçimleri Temmuz 2018'de yapılacak'

Barzani'nin görevi bırakmasının ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) başkanlık seçimlerinin Temmuz 2018'de yapılacağı söylendi.

Paylaş

Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) Rusya Temsilcisi Hoşavi Babakr, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) başkanlık seçimlerinin Temmuz 2018'de yapılacağını söyledi. Bu arada ABD Barzani'nin kararını 'takdir ettiklerini' açıkladı. 

Sputnik'e konuşan Babakr, Başkan Mesud Barzani'nin görevi bırakmasının ardından başkanlık makamının korunduğunu ve yeni bir başkan seçileceğini ifade etti.

'PARLAMENTO VE BAŞKANLIK SEÇİMLERİ BİRLİKTE YAPILACAK'

Babakr, başkanlık seçimlerinin Temmuz 2018'de parlamento seçimleriyle birlikte yapılacağının altını çizdi.
Bu arada Babakr, seçimlere kadar başkan vekili atanmayacağını da belirtti.
Babakr, "Başkan vekili olmayacak. Şu anda en yetkili isim başbakan. Yönetme yetkisi, IKBY hükümetine verildi. Başkanın yetkilerinin bakanlar ve başbakan arasında dağıtıldığı bir liste hazırlandı. Buna göre en fazla yetki Peşmerge Bakanlığı'nda olacak" ifadelerini kullandı.

'BARZANİ SEÇİMLERE KATILMAYACAK'

Öte yandan Babakr, Barzani'nin seçimlere katılmayacağını düşündüğünü söyledi. Babakr, Barzani'nin referandumdan önce kendisinin ve aile bireylerinin seçime katılmayacağı sözünü verdiği anımsattı.

ABD: BARZANİ’Yİ TAKTİRLE KARŞILIYORUZ

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Başkan Mesud Barzani'nin başkanlık görevine devam etmek için ek süre talebinde bulunmamasını takdirle karşıladıklarını belirtti. Heather Nauert, yaptığı açıklamada şunları kaybetti: “Barzani, tarihi bir kişilik ve son dönemde IŞİD'e karşı yürüttüğümüz ortak mücadelede Kürt halkının liderliğini yaptı.”

Nauert, Barzani'nin aldığı kararla bu zor dönemde devlet adamlığı örneği sunduğunun altını çizdi. (DIŞ HABERLER)

 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

GMİS: Bizi ocaklardan çıkaramazlar

SONRAKİ HABER

Toronto'da Evrensel ile dayanışma konseri düzenlenecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...