30 Ekim 2017 17:38

Chomsky: Gazetecilerin tutuklanması demokrasiye darbedir

Noam Chomsky: Tutuklamalar Türk demokrasisine ve özgürlüğe şiddetli bir darbedir. Bu uygulamalar hemen sonlandırılmalıdır.

Paylaş

Türkiye'deki tutuklu gazeteciler ve Osman Kavala’nın gözaltına alınmasıyla ilgili konuşan Noam Chomsky, “Tutuklamalar Türk demokrasisine ve özgürlüğe şiddetli bir darbedir. Bu uygulamalar hemen sonlandırılmalıdır” dedi.

ABD’li Dil Bilim Profesörü ve Düşünür Noam Chomsky’nin David Barsamian’ın sorularını yanıtladığı yeni kitabı “Küresel Memnuniyetsizlik: Demokrasiye Karşı Yükselen Tehditler Üzerine Konuşmalar” kasımın ilk haftasında yayımlanacak. 

Bianet’e “küresel memnuniyetsizliğin” Türkiye ayağını değerlendiren Chomsky, Türkiye’de gazetecilerin tutuklanmasını yorumlarken “Gazetecilerin ve Erdoğan rejimini eleştiren aktivistlerin tutuklanması, gördükleri zulüm, en temel ifade özgürlüğü haklarına şiddetli bir saldırıdır. Bu tutuklamalar Türkiye demokrasisine ve özgürlüğüne şiddetli bir darbedir” ifadelerini kullandı.

ABD’li düşünür, “Bu uygulamalar hemen sonlandırılmalı ki özgür tartışma ve bilgi akışı Türkiye toplumuna faydalı olacak şekilde yeniden canlansın” çağrısı yaptı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic da Kavala’nın gözaltı süreciyle ilgili “Kavala’nın gözaltına alınması da masumiyet karinesi ilkesi temelinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca tutuksuz yargılama uygulanarak, büyük bir hızla çözümlenmesi gereken endişe verici davaların sonuncusu niteliğindedir” ifadelerini kullanmıştı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sağlığa ulaşmak para istiyor

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku'ya ait olduğu düşünülen görüntüler soruşturma dosyasına girdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...