30 Ekim 2017 21:11

İşte tarım politikalarının sonucu: Kırsal nüfus azalıyor

Hükümetin üretici köylüyü değil tarım tekellerini destekleyen politikaları, kırsal nüfusun hızla azalmasına yol açıyor. 

İşte tarım politikalarının sonucu: Kırsal nüfus azalıyor

Paylaş

Cem GÜL
İstanbul

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2007-2016 döneminde, Çorum, Zonguldak, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale’de kırsal nüfusun üçte bir, Gümüşhane, Sivas, Amasya, Bilecik, Kütahya, Bolu’da dörtte bir oranında azaldığını açıkladı.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, büyükşehir belediye kapsamı dışındaki 51 ilde köy ve beldelerde yaşayan nüfusun, 2007-2016 döneminde 7.2 milyondan 6.1 milyona gerilediğini söylerken, kırsal nüfusun, Zonguldak’ta 112 bin, Yozgat’ta 74 bin, Çorum’da 70 bin, Sivas ve Kütahya’da 60 bin, Tokat’ta 54 bin, Afyonkarahisar’da 50 bin kişi azaldığını vurguladı.

Kırsaldan ve iç bölgelerden göç nedeniyle ülke nüfusunun dağılımındaki dengenin bozulduğunu, nüfusun belli merkezlerde ve kıyılarda toplandığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti: “2007-2016 döneminde, Çorum, Zonguldak, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale’de kırsal nüfus üçte bir, Gümüşhane, Sivas, Amasya, Bilecik, Kütahya, Bolu’da dörtte bir oranında azaldı. Ardahan, Tokat, Çankırı, Kastamonu, Adıyaman, Edirne, Düzce ise kırsal nüfusunun beşte birini kaybetti. Bu dönemde Çorum, oransal olarak kırsal nüfus azalmasında ilk sırada yer aldı. 2007-2016 döneminde, Çorum’da kırsal nüfus yüzde 33.4, Zonguldak’ta yüzde 32.7, Yozgat’ta yüzde 32.6, Kırşehir’de yüzde 32.1, Kırıkkale’de yüzde 31.9 azaldı. “Kırsalda nüfus artışı 51 il içinde sadece Şırnak, Yalova, Hakkari ve Karabük’te görülürken, 47 ilde kırsal nüfus azaldı.”

Kilometrekare başına düşen nüfusu ifade eden nüfus yoğunluğunun Türkiye ortalaması 104 iken, bu rakamın Dersim’de 11, Erzincan’da 19, Ardahan’da 20’ye kadar indiğini belirten Bayraktar, “Sadece kırsaldaki nüfus baz alındığında kırsaldaki ıssızlaşma çok daha net olarak görülüyor. Büyükşehir belediye kapsamı dışındaki 51 ilde köy ve beldelerde yaşayan nüfus dikkate alındığında Yalova’da 83.1, Zonguldak’ta 68.8, Düzce’de 54, Bartın’da 48.51 il ortalamasında 16.1 olan kilometrekareye düşen nüfus, Sivas’ta 5.8’e kadar düşüyor. Bu rakam, Kırıkkale’de 7.1, Çankırı’da 7.2, Karaman’da 7.5, Artvin’de 9.2’de kalıyor” dedi.

İNSANLAR DOĞDUKLARI YERDE DOYSUN

Kırsal nüfusun korunması gerektiğini bildiren Bayraktar, “Kent ve kır arasındaki ekonomik ve sosyal farkların bir an önce giderilmesi, kırsalın ülke ortalamasının üçte birinde kalan gelir seviyesinin yükseltilmesi, kırsalda, öncelikle tarıma dayalı sanayilerin, kırsal turizmin geliştirilmesi gerekir. Tarımdan kopacak nüfus kırsalda tutulmalı, kırsal kaderine terk edilmemelidir. Kırsala, kentlerde olan hizmetler götürülmelidir. Kır ve kent ayrımı ortadan kaldırılmalıdır. İnsanların doğdukları yerde doymaları sağlanmalıdır” diye konuştu.  

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ekonomiye güven ekimde yüzde 1.5 düştü

SONRAKİ HABER

İran'dan yalanlama: Türkiye'nin PKK'ya karşı operasyonuna katılmadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa