02 Ağustos 2012 08:26

‘Muhteşem Mûza’ Liszt yorumlarıyla etkiledi

Bodrum' un Gümüşlük beldesinde devam eden 9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, dünyanın en iyi Liszt yorumcuları arasında gösterilen ve eleştirmenlerce “Muhteşem Mûza” olarak adlandırılan Litvanyalı Piyanist Mûza Rubackyté’yi konuk etti.Festivalde sahne alan Mûza Rubackyté

‘Muhteşem Mûza’ Liszt yorumlarıyla etkiledi
Paylaş

Festivalde sahne alan Mûza Rubackyté, iki saat süren konserin ilk yarısında C. Debussy’nin “Suite Bergamasque, Prelude. Menuet. Clair de Lune. Passepied”, A. Scriabine’nin “La Valse op.3 3 Etudes op 8. no 9 in G? minör, no 11 in b bemol minör, no 12 in d? minor ve Sonata no 5, op 57” adlı eserlerini seslendirdi. Sanatçı programın ikinci yarısında ise F. Schubert / F. Liszt’ten “5 Lieder from S. 558 No. 6 Die junge nonne - No.8 Gretchen  am Sprinnrade - No. 3 Du Bist die Ruh - No.12 Ave Maria - No.4  Erlkönig” ve F. Liszt’ten “Après une lecture de Dante: Fantasia quasi sonata. (Dante Sonata)” adlı eserlere yer verdi.
Litvanyalı Piyanist Mûza Rubackyté, Eklisia’yı dolduran yerli ve yabancılardan oluşan 300 kişilik klasik müziksever dinleyicisine müzikal değeri tartışılmaz bir gece yaşattı. İzleyiciler, Mûza Rubackyté’nin, olağanüstü duyarlılık ve teknikle icra ettiği eserler karşısında sanatçıyı tekrar sahneye çağırarak bis yapmasını istedi. Sanatseverleri kıramayan Litvanyalı piyanist, bu defa ülkesine ait iki kısa halk ezgisini seslendirdi.    
“Muhteşem Mûza” olarak anılan Litvanyalı sanatçı, 7 yaşındayken piyano ile Haydn’ın Re Majör Konçertosunu icra etmek üzere, profesyonel olarak sahneye çıktı. 13 yaşındayken, ünlü Moskova Çaykovski Konservatuvarına kabul edilmesini sağlayan, Litvanya Ulusal Genç Sanatçılar yarışmasını kazandı. Mezun olduktan sonra, Sovyetler Birliği’nin “All-Union” yarışmasında birinci oldu ve “Sovyetler Birliği’nin en iyi piyanistlerinden biri” olarak tanındı.
 

LİYAKAT MADALYASI SAHİBİ
Rubackyté’yi, Litvanya hükümeti, olağanüstü müzikal başarıları nedeniyle, 1998 yılında, Sir Yehudi Menuhin ile birlikte, ülkenin en yüksek kültür ödülü olan “Liyakat Madalyası” ile onurlandırdı. Lyrinx etiketi ile 2004 yılında piyasaya çıkan, Liszt’in “Annees de Pelerinage” (Hac Yılları) adlı eserini seslendirdiği, toplam üç bölümlük albümü uluslararası alanda övgü dolu yorumlar aldı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘The Hobbit’ üçlemesi kesinleşti

SONRAKİ HABER

Cazın çınarları İstanbul’a geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...