30 Ekim 2017 16:31
Son Düzenlenme Tarihi: 30 Ekim 2017 16:38

CHP'li Ağbaba: Tutuklu ve hükümlü sayısı yüzde 300 arttı

CHP'li Veli Ağbaba, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının son 15 yılda 229 bin 790’a ulaşarak yüzde 300’lük artış yaşandığını ifade etti.

CHP'li Ağbaba: Tutuklu ve hükümlü sayısı yüzde 300 arttı

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, AKP’nin iktidara geldiği dönemde cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının 59 bin 429 olduğunu, bu rakamın 15 yılda 229 bin 790’a ulaşarak yüzde 300’lük artış yaşandığını ifade etti.

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayılarındaki artış ile ilgili Meclis araştırması açılması için önerge veren Ağbaba, özellikle OHAL ilanıyla birlikte cezaevlerindeki doluluk oranının en üst noktaya ulaştığını kaydetti. Son 5 yılda cezaevlerinin nüfusunun 97 bin kişi arttığını söyleyen Ağbaba, kapasite fazlası 22 bin tutuklu ve hükümlünün, bazen mutfakta, bazen top oynanan sahalarda, bazen yerde yattığının bilinmesine rağmen, hükümetin suçları önleyecek tedbirler almak  yerine, çözümü yeni cezaevleri açmakta bulmasının kaygı verici olduğunu kaydetti. Veli Ağbaba ve CHP milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde cezaevleriyle ilgili tutuklu ve hükümlülerin yaşadıkları sorunların tespiti, kapasite üstü cezaevlerinde yaşanılan problemlerin ele alınıp, çözüme ulaştırılması, tutuklu ve hükümlü sayısındaki ürkütücü artışın nedenlerinin araştırılması istendi.

HAKLAR ENGELLENİYOR 

Meclis araştırma önergesinde cezaevlerinde yaşananlar şöyle sıralandı: “Stres, sürekli kapalı alanda durma, özellikle F tipi cezaevlerindeki ağır tecrit şartları, günlük 4-5 TL’lik ücretle üç öğün yemeğin çıkartılmaya çalışılması nedeniyle yemeklerdeki kalitesizlik, her türlü rahatsızlık için verilen tek tip diyet yemeği, haftada 10 saat olması gerekirken hemen hiçbir cezaevinde ya hiç uygulanmayan ya da çok az uygulanan sohbet hakkının yeterli bir şekilde uygulanmamasından doğan mağduriyet, doktora acil durumlarda saatler sonra ve normal taleplerde haftalar sonra ulaşım, eksik ya da tamamen yanlış ilaç kullanımı, havalandırma ve iklimlendirme eksiklikleri, nem kontrol eksiklikleri, su sorunu, düzenli sıcak ve soğuk suyun sağlanamaması, sadece günün belli saatlerinde temiz suya erişim vb. gibi tüm hijyenik, çevresel ve bedensel etkiler düşünüldüğünde hapishanelerde mahpusların sağlıklarının ciddi tehditler ile karşı karşıya olduğu değerlendirilmektedir.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

'Kadınların hakları ortadan kaldırılmak isteniyor’

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa