30 Ekim 2017 16:09

Şırnak'ta ölen madencilerden 4’ü sigortasızmış

Şırnak'taki göçükte ölen 8 madenciden 4’ünün sigortasız çalıştırıldığı ortaya çıktı. Sigortalı 2 işçinin primleri de farklı firmadan ödeniyormuş.

Şırnak'ta ölen madencilerden 4’ü sigortasızmış

Paylaş

Şırnak’taki 1 No’lu Kömür Ocağı’nda 17 Ekim'de meydana gelen göçükte yaşamını yitiren 8 işçiden 4’ünün sigortasız olarak çalıştığı ortaya çıktı. Sigortalı çalışan 2 işçinin ise primlerinin farklı şirketler üzerinden yatırıldığı bilgisine ulaşıldı.  

2017 yılının Nisan ayında ihalesi taşeron firma Kubatoğlu tarafından alınan ocakta yaşamını yitirenler işçilerden sadece Sekvan Üstün (34) ve Yüksel Uğur'un (30) sigorta primlerinin yatırdığı görülüyor. Aynı zamanda Kubatoğlu firmasının sahipleri arasında ismi geçen işçilerden Mesut Mağrur'un (27) sigorta primlerinin Özmağrurlar şirketi tarafından, Abdullah Kayaş'ın ise primlerinin Acar A.Ş. tarafından yatırıldığı öğrenildi. 

2’SİNİN SİGORTA GİRİŞİ HİÇ OLMAMIŞ 

Yaşamını yitiren işçilerden, Yılmaz Mağrur'un (29) primleri en son 2010 yılının Haziran ayında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yatırıldığı görülürken, Vedat Özden'in (22) sigorta primlerinin ise en son 2017 yılının Haziran ayında Pek-er İnşaat Şirketi tarafından yatırıldığı öğrenildi.

İşçilerden, Sıddık Kabak (18) ve Mehmet İzer'in (40) ise herhangi bir sigorta kaydına rastlanmadı. (Şırnak/MA)

ÖNCEKİ HABER

Yüksel'de yine polis saldırısı: 4 gözaltı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa