30 Ekim 2017 15:38

Ferhat Encu kelepçeyi reddettiği için hastaneye götürülmedi

Tutuklu HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, hastaneye sevki sırasında kelepçe dayatmasını kabul etmediği için doktora götürülmedi. 

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, tutuklu bulunduğu cezaevinde rahatsızlanan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’nun hastaneye sevki esnasında kelepçe takılmak istenmesini meclis gündemine taşıdı. Konuya ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi veren İrmez, Encu’nun kelepçe dayatmasını ret ettiği için hastaneye götürülmediğini aktardı. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman’a konu hakkında dilekçe gönderdiği aktarıldı. 

TBMM BAŞKANLIĞI: MİLLETVEKİLLERİ HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ ÖZÜMSEMELİ

Encu’nun konuya ilişkin Meclis Başkanı Kahraman’a dilekçe yazdığını belirten İrmez, gönderilen dilekçeye, “Aziz milletimizin, milli iradenin temsilcileri olan milletvekilleri; hukukun üstünlüğünü hukuk devletini, Anayasa’yı, yasaları kabul ederek ve demokrasiyi tam manası ile özümseyerek, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ve tek millet bilinciyle ülkemizi daha ileri noktalara ulaştırma gayreti içinde olmalı ve olmaya devam etmelidir” yanıtının verildiğini aktardı. 

Yanıtta şikayetlerin Adalet ve İçişleri bakanlıklarına iletilmesinin daha uygun olacağının da yer aldığını belirtti. 
 
İrmez, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu ifadelere yer verdi;
 

 • Sayın Ferhat Encu’nun hâlihazırda milletvekili olduğu ve dokunulmazlığı bulunduğu dikkate alındığında kendisine kelepçe uygulaması dayatılmasının amacı nedir?
   
 • Sayın Encu’ye hastaneye sevk sırasında uygulanmak istenen kelepçe dayatması; sağlık hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı hakkı ihlali ile dokunulmazlığı düzenleyen 83. madde dolayısıyla da Anayasal ihlal değil midir?
   
 • Sayın Encu’nun dilekçesine TBMM Başkanı tarafından “Aziz milletimizin, milli iradenin temsilcileri olan milletvekilleri; hukukun üstünlüğünü hukuk devletini, Anayasa’yı, yasaları kabul ederek ve demokrasiyi tam manası ile özümseyerek, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ve tek millet bilinciyle ülkemizi daha ileri noktalara ulaştırma gayreti içinde olmalı ve olmaya devam etmelidir.” cevap verilmiştir. Meclis Başkanı neye dayanarak bu şekilde bir beyanda bulunmaktadır?
   
 • TBMM Başkanı’nın söz konusu cevabında kendisini yargı yerine koyma ve neredeyse hüküm verme peşinde olması ifadeleri nedeniyle soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa gerekçesi nedir?
   
 • Dokunulmazlığı devam eden bir TBMM üyesini kelepçeleme emri kim veya kimler tarafından verilmiştir?
   
 • Kelepçe; kaçma olasılığına yönelik bir önlem iken bu yöntemin kaçma olasılığı bulunmayan Sayın Encu’ye yönelik uygulanmak istenmesinin esas amacı ve yasal gerekçesi nedir?
   
 • Tüm milletvekillerimize uygulanan bu tecrit ve hukuk dışı uygulamaları sona erdirmek için bir çalışmanız mevcut mudur?” (Şırnak/MA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

2018 bütçesini eleştirmek AKP oylarıyla kısıtlandı

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa