30 Ekim 2017 15:39
Son Düzenlenme Tarihi: 30 Ekim 2017 22:14

2018 bütçesini eleştirmek AKP oylarıyla kısıtlandı

2018 bütçesinin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeleri konuşma sürelerinin kısıtlanmasıyla başladı.

2018 bütçesini eleştirmek AKP oylarıyla kısıtlandı

Paylaş

AKP Hükümetinin hazırladığı 2018 bütçesinin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeleri konuşma sürelerinin kısıtlanmasıyla başladı. HDP ve CHP’li üyeler AKP’li üyelerin oylarıyla alınan kısıtlama kararına tepki gösterdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu AKP Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Komisyonda 2018 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı, 2016 Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanun Tasarısı ve Sayıştay tezkereleri ele alınacak.

Toplantıyı açan AKP’li Bilgiç, milletvekillerinin ve bakanların konuşma sürelerini oylama yaparak sınırlandırdı.

‘2 YILDIR SORULARIMIZA CEVAP VERİLMİYOR’

Sınırlandırma hakkında konuşan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “İki yıldır hükümet bütçe tasarısı getiriyor, iki yıldır gece gündüz görüşüyoruz ama 2 yıldır hükümet getirdiği tasarının noktasını virgülünü değişmeden geçiriyor. Eminim ki iktidar partisi milletvekillerinin de talepleri vardır. Görüşmelerin daha efektif geçmesi için bu hususu görüşmeye açmamız gerekiyor. Bütçe hakkını en etkin şekilde kullanmamız için daha efektif usul tartışması açmamız gerekiyor. Elbette sınırlama olmalı ama 2 yıldır iktidar sorularımıza cevap vermiyor. 45 dakikaların 40 dakikasında icraatın içinden konuşuyorlar beş dakikada seçtikleri sorulara cevap veriyorlar. Bütçe görüşmeleri boyunca bakanlar konuşurken kameraları alıyorsunuz diyorsunuz ki bakan konuşurken çek, bakandan sonra hadi arkadaşlar geçiyorsunuz. Görsel basının burada kalmasına izin vermiyorsunuz. Sorularımıza cevap verilmesi ve kamuoyu tarafından izlenmesi için usul tartışması açmanızı istiyorum” dedi. Komisyon Başkanı Bilgiç, Paylan’ın usul tartışması talebini kabul etmedi.

YÜZÜMÜZE BAKMAYA KORKUYOR MUSUNUZ?

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Bilgiç’e, “Konuşurken yüzümüze bakın, korkuyor musunuz yüzümüze bakmaktan?” diye seslenirken AKP Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, CHP’li Tanal’a, “Kamerayı gördün şov zamanı tabii” dedi.

Kameraların komisyon salonundan çıkmak üzere hareketlenmesi üzerine muhalefet milletvekilleri Komisyon Başkanı Bilgiç’e tepki göstererek kameraların salonda kalmasını istedi. AKP’li Gizligider CHP ve HDP milletvekillerine, “Sizi kayda değer bulmuyorlar demek ki” diyerek sataştı.

PAYLAN: BARIŞTA HERKES KAZANIR

Komisyonda bütçenin geneli üzerine konuşan HDP’li Garo Paylan, “Harcamada yalnızca Jandarma Komutanlığı’nın, İçişleri Bakanlığı’nın ve silah sanayiinin ve sivil savunma fonunun harcamalarını inanılmaz oranda artırdı. Bir süre önce gelen vergi artışlarının neredeyse tamamı savaş politikalarına gitti. 80 milyondan topladığınız verginin ciddi rakamını bunlara aktarıyorsunuz. Oysa barışın maliyeti yok, barışta herkes kazanır. Ama savaşın maliyetini özellikle yoksullar çekerler” dedi. 

TEMİZEL: SAĞLIKLI BÜYÜMÜYORUZ

Bütçenin geneli üzerinde değerlendirmelerde bulunan CHP’li Zekeriya Temizel, Sosyal yardımların artmasının iyi bir bütçe performansına işaret etmediği belirterek, “Siz sosyal yardımları artırıyorsanız, o ülkede işsizlik var demektir, gelir dağılımı çok bozuk, servet dağılımı bozulmuş demektir” dedi. Son 15 yıl içerisinde 585 milyar dolar ticaret açığı biriktiğine dikkat çeken Temizel, “Bu büyüme sağlıklı bir büyüme değil. Oradan borç alıyoruz insanlara tükettiriyoruz, aman büyüdük diyoruz sorun burada” diye konuştu. (Ankara/ANKA)


'MİLYONLARCA EMEKÇİNİN BİR YILLIK MAAŞI FAİZE VERİLİYOR'

KESK Meclis'e gelen 2018 yılı bütçesine ilişkin yaptığı değerlendirmede 3 buçuk milyon kamu emekçisine bütçeden 183 Milyar TL personel gideri ayrılırken, bu tutarın yaklaşık yüzde 40’na denk gelen 72 Milyar TL'nin faiz gideri olarak ayrılabildiğine dikkat çekildi. Açıklamada faiz giderine bütçeden ayrılan 72 Milyar TL'nin aylık net 2 bin 800 TL maaş alan 2 milyon 142 bin 857 kamu emekçisinin bir yıllık maaşı, aylık 4 milyon 273 bin 504 asgari ücretlinin de bir yıllık net ücret tutarına denk geldiğine dikkat çekildi. 

KESK Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda tartışılan 2018 yılı merkezi bütçesini değerlendirdi. Yazılı olarak yapılan açıklamada, 2018 yılı bütçe giderleri toplamının 762 milyar 753 milyon TL, gelirlerinin ise 697 Milyar TL olmasının öngörüldüğü belirtilerek, bu durumda bütçe açığının da 66 Milyar TL olmasının beklendiği ifade edildi. 2017 yılı bütçe yasasında 645 Milyar TL olan bütçe giderleri tahmini tutturulamadığı, giderlerin 674 Milyar TL'ye çıktığı kaydedilen açıklamada, bu yılki giderle birlikte 118 Milyar TL’lik bir bütçe gideri artışı söz konusu olduğu ifade edildi. 

Açıklamada, “2017 yılında oluşan 47,5 Milyar TL bütçe açığı için Hazine’den borçlanılarak karşılanacak tutar en fazla 52,3 Milyar TL olmaktadır. Buna rağmen AKP iktidarı TBMM’de görüşülmekte olan torba yasaya Hazine’nin borçlanma limitine 37 milyar TL’lik bir ilave yapılmasını içeren bir madde eklemiştir. Bütçe yasasına tamamen aykırı olan bu düzenleme ile toplam borçlanma limitinin 84.5 milyar TL’ye çıkarılması hedeflenmektedir” denildi. Bütçe açığını kapatmak için Hazine’ye borçlanmanın halkın cebine daha fazla el uzatmak anlamına geldiği ifade edilen açıklamada, “Kamu Özel İşbirliği projeleri” olarak adlandırılan ticari sır gerekçesiyle açıklanmayan garantili projelere yapılan ödemeler sonucunda şişirilen bütçe açığı yükünün halka yıkıldığı belirtildi. 

HAZİNE GARANTİLİ PROJELER HALKIN SIRTINDA

2018 bütçe tasarısında, tüm toplumun tepkisini çeken Yap İşlet Devret ve Yap Kirala Devret modelleri ile Hazine garantisi verilen projeler için müteahhitlere yapılan ödemelere de yer verildiğine dikkat çekilerek, “Kamu özel işbirliği projeleri” olarak adlandırılan otoyol ve köprüler ile şehir hastaneleri için taahhüt edilen ödemeler için bütçeden toplam 6.2 Milyar TL ödenek ayrıldığı aktarıldı. Bunun 3.6 Milyar TL’si ulaştırma projelerinde verilen garanti ödemeleri,  2.6 Milyar TL’lik kısmı ise şehir hastaneleri için ödenek olarak ayrıldığı belirtilen açıklamada, “Yani halk geçse de geçmese de, hizmet alsa da almasa da parası Hazine’den karşılandığı için yine halkın cebinden çıkan köprülere, otoyollara ve şehir hastanelerine yapılan ödemeler resmi olarak bütçe ile de garanti altına alınmaktadır” denildi.

SAVAŞ BÜTÇESİNDE ASTRONOMİK ARTIŞ

Türkiye'nin yıllardır yüksek savunma ve güvenlik harcamaları açısından dünyada ilk on ülke içinde yer aldığı hatırlatılan açıklamada, 2017 yılı bütçesinde 69 milyar 445 milyon TL olan savunma ve güvenlik harcamalarının 2018 yılı bütçe yasa tasarısında astronomik bir artışla yüzde 31,24 artırılarak 91 milyar 143 milyon TL’ye çıkarıldığı ifade edildi. Açıklamada 2018 yılı bütçesinde Milli Savunma Bakanlığı bütçesinin 2017’ye göre yüzde 41, Jandarma Genel Komutanlığı bütçesinin yüzde 42, İçişleri Bakanlığı bütçesinin ise yüzde 25,13 oranında arttırıldığı kaydedildi. 

FAİZE VAR, EMEKÇİYE YOK

Hükümetin 2018-2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde kamu emekçilerinin maaşlarında yapılacak ilave yüzde 1 artışın bütçeye yaklaşık 1.8 milyar liralık “yük”  getirdiğini iddia ettiği hatırlatılan açıklamada, “3,5 milyon kamu çalışanı için bütçeden 183 Milyar TL personel gideri ayrılırken bu tutarın yaklaşık yüzde 40’na denk gelen 72 Milyar TL faiz gideri olarak ayırabilmektedir. Oysa faiz giderlerine bütçeden 72 Milyar TL ile bugün itibari ile aylık net 2 bin 800 TL maaş alan 2 milyon 142 bin 857 kamu emekçisinin bir yıllık net maaşı ödenebilmektedir. Faiz ödemeleri için bütçeden ayrılan 72 Milyar TL aylık 1 bin 404 TL net ücretle çalışan 4 milyon 273 bin 504 asgari ücretlinin bir yıllık net ücret tutarına denk gelmektedir. Aynı tutar bugün itibari ile brüt aylık 1 bin 777,5 TL ücretle çalışan 3 milyon 375 527 asgari ücretlinin bir yıllık brüt ücretine denktir” denildi.

SAĞLIKTA SERMAYEYE KAYNAK

Milli Eğitim ve sağlık başta olmak üzere bakanlıkların, kamu kurumlarının bütçelerinde artışlar olsa da bunların yüzde 75-85 bölümünün personel ve sigorta giderleri olduğu vurgulandı. Hükümetin bu nedenle personel maliyetini daha aşağı çekmek için başta eğitim alanı olmak üzere tüm kamu hizmetleri alanında sözleşmeli, geçici istihdamı genişletmeye yönelik adımlar attığı belirtilen açıklamada, bu yıl yüzde 8,8 arttırılan Milli Eğitim Bakanlığı Bütçesi'nin mevcut ihtiyaçları bile karşılayabilecek seviyede değildir.

Sağlık bütçesinin ise önemli bir bölümünün ilaç tekellerine yapılacak ödemeler, özel sağlık kuruluşlarından yapılan ‘hizmet satın alma’ uygulamaları ve tedavi hizmetlerine ayrılmış durumda olduğuna dikkat çekilen açıklamada, koruyucu sağlık hizmetlerini değil, tedavi edici sağlık hizmetlerini temel alan yaklaşımın sürmesiyle önümüzdeki dönemde hasta sayısının daha da artabileceği ifade edildi. Açıklamada, “Sağlık harcamalarının en az yüzde 20’sini yurttaşlar cebinden yaparken, kamusal sağlık ve sosyal hizmetler iktidar eliyle adım adım ticarileştirilmekte ve özelleştirilmektedir” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Selçuk İnan'dan Samsung'a S8 davası' iddiası

SONRAKİ HABER

ABD'de kar fırtınası nedeniyle yaklaşık 5 bin uçak seferi iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa